Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 1
Nowa alternatywa leczenia otyłości

Autor wpisu

Badacze z Uniwersytetu Porto w Portugalii pracują nad nową szczepionką służącą leczeniu otyłości. Swoją skuteczność ma ona zawdzięczać hamowaniu wydzielania greliny — hormonu stymulującego pobór pokarmu.

Szczepionkę testowano na dwóch grupach myszy: na tych o normalnej masie ciała oraz na otyłych. Wyniki odniesiono do grupy kontrolnej, otrzymującej iniekcje z solą fizjologiczną. Badania wskazują na obniżenie spożycia pokarmów i wzrost spalania kalorii w obu badanych grupach, w których zastosowano szczepionkę wykorzystującą niezakaźny wirus będący nośnikiem greliny. Taka kombinacja aktywuje układ odpornościowy gospodarza, prowadząc do wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciw grelinie. Prowadzi to do wzrostu wydatków energetycznych organizmu oraz obniżenia spożycia pokarmów.

W eksperymencie po upływie 24 godzin od iniekcji u myszy otyłych zaobserwowano o 18% mniejsze spożycie pokarmu niż w grupie kontrolnej. Po ostatniej iniekcji spożycie spadło do 50%. Dodatkowym cenną efektem działania podawanego związku był spadek ekspresji neuropeptydu Y — polipeptydu pobudzającego apetyt. Odkrycie sugeruje, że szczepionka inhibuje pewne sygnały żywieniowe w mózgu.
Naukowcy nie odnotowali żadnych skutków ubocznych szczepionki.

Nowa szczepionka redukuje spożycie pokarmu u zwierząt doświadczalnych

Szczepionka może stać się alternatywą w leczeniu otyłości, nie powinna jednak zostać filarem odchudzania. Nie należy bowiem zapominać o dwóch podstawowych sposobach redukowania masy ciała: odpowiedniej diecie oraz ćwiczeniach fizycznych.

Wyniki badań zespołu z Portugalii zostaną zaprezentowane na The Endocrine Society’s 93rd Annual Meeting w Bostonie.

***

Otyłość i nadwaga zostały zaliczone do czołowych pięciu czynników ryzyka zgonu. Każdego roku w wyniku otyłości lub nadwagi umiera 2,8 miliona osób. Dane WHO są zatrważające:
— liczba otyłych ludzi na świecie podwoiła się od 1980 roku
— w 2010 roku odnotowano, że problem nadwagi dotyczy niemalże 43 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat

W 2006 roku BBC głośno donosiło o podobnych próbach sporządzenia szczepionki przeciw otyłości. Badania na modelu zwierzęcym wykonywał zespół naukowców ze Scripps Research Institute [1].

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  To bardzo ciekawa informacja i jeśli skuteczność i bezpieczeństwo metody potwierdzą się także w przypadku ludzi, może się to okazać dużym krokiem naprzód w leczeniu tej poważnej choroby cywilizacyjnej. Obawiam się tylko, że po wdrożeniu „zastrzyku na odchudzanie” ludzie podejdą do tego jak do kolejnego cudownego środka, który sam rozwiąże ich problemy – a jak trafnie zaznaczono w artykule – nie tędy droga.

  6 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry