Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 3
Nowa broń w walce z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest chorobą degeneracyjną ośrodkowego układu nerwowego. Jest ona najczęściej występującą przyczyną otępienia u ludzi w podeszłym wieku. Niestety dotychczas nie znaleziono na nią lekarstwa, a leczenie polega głównie na łagodzeniu i opóźnianiu występowania jej objawów, takich jak zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli nową właściwość witaminy C, dzięki której, być może, możliwe stanie się rozpuszczenie toksycznych agregatów białkowych, które gromadzą się w mózgu chorych na chorobę Alzheimera.

Tkanki mózgu osób chorych na choroby neurodegeneracyjne (w tym również chorobę Alzheimera) zawierają anomalie strukturalne, tak zwane blaszki amyloidowe, które składają się z agregatów nieprawidłowo zwiniętych białek. Powodują one śmierć komórek nerwowych. W pierwszej kolejności atakowane są neurony ośrodka pamięci.

Nie od dziś wiadomo, że antyoksydanty, takie jak kwas askorbinowy, potocznie nazywany witaminą C, wykazują działanie ochronne przeciwko wielu chorobom, począwszy od zwykłego przeziębienia, a skończywszy na zawałach serca oraz demencji. Ostatnio opublikowane w Journal of Biological Chemistry wyniki badań wskazują, że może on stać się również bronią w walce z chorobą Alzheimera.

„W tkance mózgu myszy chorujących na chorobę Alzheimera, traktowanej witaminą C, zaobserwowaliśmy rozpuszczanie toksycznych agregatów białkowych. Nasze wyniki pokazują, nieznany wcześniej model wpływu witaminy C na blaszki amyloidowe” — mówi Katrin Mani, pracownik naukowy Uniwersytetu w Lund.

Interesujące jest również to, że wykorzystywana przez naukowców witamina C nie pochodziła ze świeżych owoców. Do badań zastosowano sok przechowywany przez całą noc w lodówce. W ten sposób udowodniono, że witamina ta może być również wchłaniana w dużych ilościach w postaci kwasu dehydroaskorbinowego. „Pogląd, że witamina C może mieć pozytywny wpływ na chorobę Alzheimera jest kontrowersyjny, ale nasze wyniki otwierają nowe możliwości badań nad chorobą Alzheimera i nowe możliwości oferowane przez witaminę C” — komentuje Mani.

Katarzyna Kamel

Być może witamina C okaże się być nową bronią w walce z chorobą Alzheimera

Źródło:

Science Daily.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  Nie wiem, jak jest z chorobą Alzheimera, ale wydaje mi się, iż są badania kliniczne kwestionujące działanie wit. C w chorobach wirusowych (np. w przeziębieniach)

  6 lat temu profil
 2. 2

  Fakt, co do przeziębienia, to różne źródła różnie podają, w końcu zwykły katar powoduje ponad 100 różnych wirusów. Jednakże skoro za chorobę Alzheimera odpowiadają blaszki amyloidowe, a wit. C może promować ich rozpuszczanie, wszelkie przesłanki wskazują zatem na potencjalnie dobroczynne działanie kwasu askorbinowego.

  6 lat temu
 3. 3

  A może przez naszą „nowoczesną” dietę mamy niedobory witamin np: witaminy C – i przez to powstają np: takie choroby jak alzheimer… bo skoro witamina C pomaga to by „nie dopuściła” do takiego stanu…

  Pomyślcie czy człowiek jest mięsożerny, czy jest do tego przystosowany? Czy raczej spożywać tylko owoce i warzywa … i mieszkać w „ciepłych” krajach… Wiem jak to brzmi ale odpowiedź jest calkiem prosta i zaskakująca jak się nad tym głęgiej zastanowić

  4 lata temu
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry