Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 września 2010

Liczba komentarzy: 0
Nowa era sekwencjonowania DNA oparta o grafen?

 

Membrany grafenowe mogą stać się technologią, o którą oparte będą nowe, znacznie tańsze urządzenia do sekwencjonowania DNA. W najnowszym numerze Nature z 9 września 2010 nanotechnolodzy z Harvard University i Massachusetts Institute of Technology opublikowali doniesienie, że membrany grafenowe mogą być wykorzystywane do separacji kwasów nukleinowych. Najprawdopodobniej odkrycie to rozpocznie nową erę taniego sekwencjonowania DNA.

Cienkość warstwy grafenowej, jej stabilność i  własności elektryczne – w tym przewodnictwo  w roztworach jonowych, w których może być zanurzona – skłoniły badaczy do  zbadania możliwości zastosowania membrany grafenu do badania pojedynczych cząsteczek DNA. Zanurzona w roztworze jonowym membrana grafenowa zmienia swoje własności elektryczne i  powstaje w ten sposób Trans-elektroda o grubości mniejszej niż jeden nanometr. Ta niezwykle cienka warstwa, z nawierconymi nanoporami  tworzy w tych warunkach idealne środowisko do wysokowydajnego rozdzielania cząsteczek ( w tym cząsteczek DNA) i detekcji tego zjawiska, w czym można wykorzystać własności elektryczne błony grafenu.

Grafen
Czy sekwencjonowanie oparte o błony grafenowe naprawdę przyniesie szybki przełom w biologii molekularnej?
Grafen to właściwie najcieńsza warstwa, z jakich zbudowany jest zwykły grafit. Grafen został  odkryty zaledwie sześć lat temu, jako kolejna z alotropowych form węgla. Grafen  jest  zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone pierścienie o formie sześcianów, a grubość materiału wynosi jeden atom – stąd ta forma węgla określana jest jako struktura dwuwymiarowa atomów C ułożonych w sieć heksagonalną. Długość wiązań węgiel-węgiel wynosi ok. 0,142 nm.

więcej: http://www.nature.com/nature/journal/v467/n7312/full/nature09379.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry