Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
Nowe cele terapeutyczne raka jajnika

Naukowcy z Uniwersytetu Brown w USA sugerują, że białka TAF mogą być istotnym czynnikiem progresji raka jajnika.

Białka TAF wchodzą w skład polimerazy RNA, regulują różnicowanie i proliferację komórek. Ich ekspresja jest największa w komórkach pluripotencjalnych i spada wraz ze stopniem zróżnicowania komórek.

Jennifer Ribeiro, która była odpowiedzialna za projekt badawczy, uważa, że zbadanie udziału białek TAF w powstawaniu raka jajnika może przyczynić się do postępów terapii tego nowotworu.

Wcześniejsze doniesienia o udziale białek TAF w nowotworzeniu raka jajnika pojawiły się w 2011 roku w magazynie Nature. Zespół Ribeiro, przeanalizował dane zebrane przez cBioPortal, pod kątem mutacji w raku jajnika i stwierdził, że ekspresja białek TAF jest w tym nowotworze zmieniona. Nadekspresje białka TAF2 zaobserwowano w przypadku 73% guzów jajnika, TAF4 w 66% przypadkach, a TAF4B w 26%. Natomiast ekspresja TAF9 była w 98% raka jajnika znacznie obniżona.

Wahania ekspresji genów TAF nie byłyby tak istotne w procesach kancerogenezy, gdyby nie ich rola w mechanizmach biologii komórek. TAF9 jest aktywatorem białka p53, który promuje śmierć komórek. Aktywność białka TAF9 i p53 jest stłumiona w raku jajnika, co zapewnia przetrwanie komórkom nowotworowym. Tymczasem TAF2 zwiększa ekspresję białka zwanego c-src, które promuje wzrost i proliferację komórek. Ekspresja białka TAF4B wzrasta wraz z poziomem estrogenów, a powszechnie wiadomo, że długotrwałe leczenie zastępcze hormonami estrogenowymi jest związane z większym ryzykiem raka jajnika.

Białka TAF wchodzą w skład polimerazy RNA, regulują różnicowanie i proliferację komórek. Wahania ekspresji genów TAF nie byłyby tak istotne w procesach kancerogenezy, gdyby nie ich rola w mechanizmach biologii komórek.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC BY SA 3.0
Obecnie Ribeiro wraz z zespołem analizują zmiany, jakie zachodzą w komórkach ludzkiego raka jajnika podczas manipulowania genami TAF. Celem jest odnalezienie nowych metod leczenia.

Piśmiennictwo:

1. Ribeiro R. J., Freiman N. R., Lovasco A. L. et al. Targeting TBP-associated factors in ovarian cancer. Front. Oncol. 2014; 4,45:1-12

2. Study proposes new ovarian cancer targets. Brown University, March 13,2014

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry