Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Nowe doniesienia o najsłynniejszej mumii na świecie

Na VII Światowym Kongresie Badań nad Mumiami, naukowcy ogłosili, że udało im się ostatecznie zsekwencjonować cały genom najsłynniejszej mumii świata, czyli Ötziego, zwanego także „człowiekiem lodu”.

Rok 2011 jest dla badaczy zajmujących się historią Ötziego niewątpliwie rokiem przełomowym. Nie tylko udało się w tym roku zrekonstruwać twarz tej mumii (więcej na ten temat można przeczytać tutaj), ale dzięki zastosowaniu badań genetycznych udało się poznać jaki był jej ostatni posiłek.

Ötzi został znaleziony całkiem przypadkiem na alpejskim lodowcu przez parę niemieckich turystów 19 września 1991 roku; początkowo byli oni przekonani, że ich znalezisko to szczątki tragicznie zmarłego niedawno, zagubionego w górach człowieka. W Insbruku, gdzie zbadano zwłoki, okazało się, zmarł ono około 3300 lat przed Chrystusem.

Na VII Światowym Kongresie Badań nad Mumiami opublikowano wyniki najnowszych badań nad mumią człowieka lodu. Dwa z trzech poświęconych Ötziemu wystąpień dotyczyły badań wykonanych przy użyciu technik molekularnych.

W czasie pierwszego wystapienia badacze opisywali jak dzięki zdjęciom pochodzącym z 2005 roku, wykonanym techniką tomografii komputerowej, zlokalizowali żołądek mumii. Okazało się, że jest on pełny, a po zbadaniu i zsekwencjonowaniu DNA, ustalono, że ostatnim posiłkiem „człowieka lodu” był kozioł skalny (Alpine ibex), którego zjadł na 30 do 120 minut przed śmiercią.

Drugi wykład prowadzony był przez anatoma Francka Ruhliego oraz dentystę  Rogera Seilera z Centrum Ewolucji Medycyny Uniwersytetu w Zurychu. Na podstawie stanu uzębienia, ustalili, że Ötzi zmarł w wieku 35-40 lat, cierpiał na choroby przyzębia i próchnicę, co jednoznacznie wskazuje na dietę bogatą w węglowodany.

Genetycy z Instytutu Badań nad Mumiami i Ludźmi Lodu na czele z Angelą Graefen zaprezentowali ostatni, najbardziej interesujacy wykład.  Z sukcesem udało im się zsekwencjonować genom Ötziego. Rzuciło to nowe światło na dotychczasowe przypuszczenia o tym jak wyglądał Ötzi. Dotąd istniała błędna teoria o niebieskim kolorze tęczówek. Tymczasem badania genetyczne wykazały, że miał on brązowe oczy.

Paulina Kłos-Wojtczak

Literatura:
1. http://www.physorg.com/news/2011-06-scientists-iceman-otzi-meal.html
2. http://www.archaeologiemuseum.it
3. http://survival.strefa.pl/oetzi.htm
4. http://www.livescience.com/13151-otzi-reconstruction-iceman-mummy-copper-age.html

Ötzi („człowiek lodu”) został odnaleziony całkiem przypadkiem przez dwoje niemieckich turystów w 1991 roku
W chwili obecnej Ötziego można oglądać w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu w Bolzano (Włochy)

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry