Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Nowy cel terapeutyczny w leczeniu czerniaka?

Czerniak, nowotwór wywodzący się z melanocytów, zbiera coraz większe żniwo, szczególnie wśród młodych ludzi. Wyniki badań sugerują, że w ciągu ostatnich 10 lat częstość zapadalności na ten nowotwór uległa podwojeniu. Najnowsze doniesienie opublikowane w czasopiśmie  „Cancer Research” informuje o zidentyfikowaniu nowego genu (GPR56), który przyczynia się do progresji czerniaka i może stać się nowym celem terapeutycznym w leczeniu tej choroby.

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester zidentyfikowali gen o nazwie GPR56, który wpływa na wzrost i progresję czerniaka. GPR56 należy do rodziny receptorów związanych z białkami G. Biorą one udział w przenoszeniu sygnałów środowiskowych do wnętrza komórki, uczestniczą w szlakach sygnałowych w jej wnętrzu, a także są powiedzialne za adhezję komórkową. Badania materiału tkanowego pochodzenia ludzkiego wykazały, że nadekspresja białka GPR56 jest odwrotnie proporcjonalna do stopnia zaawansowania choroby. Najciekawszym jednak aspektem tego badania, jest fakt, że białko GPR56 hamuje produkcję czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. vascular endothelial growth factor, VEGF) odpowiedzialnego za tworzenie nowych naczyń krwionośnych, uniemożliwiając w ten angiogenezę i rozrost nowotworu. Na obecnie stosowane terapie antyangiogenne, nowotwory szybko wykształcają oporność. Najczęstszą tego przyczyną jest fakt, że leki te głównie neutralizują działanie już wytworzonego VEGF, a aby osiągnąć efekt terapeutyczny konieczne jest stałe ich podawanie. Ponieważ GPR56 hamuje produkcję VEGF, jest on szczególnie atrkcyjnym potencjalnym miejscem uchwytu dla nowej terapii.

ALG

Zidentyfikowano nowy gen (GPR56), który przyczynia się do progresji czerniaka
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry