Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 lutego 2013

Liczba komentarzy: 0
Nukleaza z bakterii morskich lekarstwem na zapalenie zatok

Już niebawem, dzięki biologom morskim będą produkowane spraye do nosa wspomagające walkę z przewlekłym zapaleniem zatok. Okazuje się, że eksperci zajmujący się konserwacją jednostek pływających po morzach, zaobserwowali ciekawe zjawisko, które może przynieść ulgę milionom osób cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok.

Badacze z Newcastle szukali sprytnych, nowatorskich metod pozbywania się oblepiających kadłuby statków glonów i wodorostów. Jednym z pomysłów było wykorzystanie nukleazy wytwarzanej przez morskie bakterie Bacillus licheniformis. Tworzą one na kadłubach statków tzw. biofilm – jest to powłoka składająca się z białek, wielocukrów i kwasów nukleinowych, pomiędzy którymi znajdują się dobrze chronione bakterie.

Bacillus licheniformis potrafi uwolnić się z biofilmu, wydzielając rozkładający go enzym NucB. To właśnie tę właściwość bakterii zaczęto wykorzystywać do przemysłowego czyszczenia statków – jednak przy okazji badacze postanowili się przyjrzeć biofilmowi, który tworzą w zatokach przynosowych bakterie je zasiedlające – co ma miejsce w przewlekłych stanach zapalnych zatok. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego zatok, przy obecności biofilmu bakteryjnego – stan taki jest bardzo trudny do wyleczenia i powoduje nieskuteczność wielu antybiotykoterapii.

Okazało się, że wyizolowany i oczyszczony enzym NucB jest bardzo skuteczny przy rozkładaniu biofilmów tworzonych także przez różne bakterie. Eksperymenty in vitro pokazały, że jego zastosowanie przynosi sukces w 58 procent przypadków – na 24 biofilmy szczepów bakterii, wyizolowanych od 20 pacjentów, którzy chorowali na przewlekły stan zapalny zatok, enzym rozłożył 14.

Okazuje się, że substancja pomagająca czyścić kadłuby okrętów może pomóc wyczyścić także nasze nosy.

Publikacja źródłowa: http://www.plosone.org/article/authors/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0055339

Bakteryjny film w zatokach często uniemożliwia prawidłową antybiotykoterapię.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry