Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 stycznia 2014

Liczba komentarzy: 2
Obalono teorię dotyczącą diety zgodnej z grupą krwi!

Od lat znana jest teoria, która wskazuje na to, że potrzeby żywieniowe organizmu różnią się w zależności od posiadanej grupy krwi. Kierowanie się taką zasadą ma pozytywnie wpływać na zdrowie oraz zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Czy dieta zgodna z grupą krwi to fakt czy mit?

Naukowcy z University of Toronto dowiedli nieprawdziwości tego założenia. W badaniach, w których udział wzięło 1455 osób, szukano związku pomiędzy dietą zgodną z grupą krwi a wybranymi markerami świadczącymi o stanie zdrowia (BMI, ciśnienie krwi, lipidogram, glukoza i inne). Grupę krwi określono dzięki izolacji DNA.

Stwierdzono, że stosowanie diety zgodnej z określoną grupą krwi wykazało istotny związek z następującymi wynikami:

grupa A: niższe BMI, mniejszy obwód talii, niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi

grupa B: brak zmian

grupa AB: niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi

grupa O: niższy poziom trójglicerydów we krwi

Nie wykazano związku diety z grupą krwi
Źródło: opracowanie własne
Niemniej jednak, stosowanie diet powoduje w/w efekt bez względu na grupę krwi badanego. Uzyskane rezultaty wskazują na brak związku diety z grupą krwi. Hipoteza obalona.

***

Dieta zgodna z grupą krwi została  w znacznym stopniu spopularyzowana dzięki książce Peter’a D’Adamo „Eat right for your type”.

Piśmiennictwo:

Wang J., García-Bailo B., Nielsen DE. et al. ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors. PLOS ONE, 15 Jan 2014.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Przecież każdy myślący człowiek, wykształcony w zakresie medycyny zawsze to wiedział. Ja osobiście uważałam, że to niesamowita bzdura. Nie miało to bowiem, żadnych podstaw biochemicznych, ani genetycznych.

  4 lata temu
 2. 2

  Mętne. wciąż nie wiem gdzie tu jest obalenie. szczególnie że „powoduje w/w efekt bez względu na grupę krwi” odnosi się do badań gdzie każdy jadł wg tej diety, więc osiągając dietą dopasowaną do grupy krwi podobne wyniki(które są niejako jej celem) tylko potwierdza się teorie. i nie tłumaczy to dlaczego ta dieta jest tak podobna do naszych preferencji żywieniowych. a co do komentarza bb, to skąd ta pewność że nie ma podstaw genetycznych? Wiemy do czego służy ok 30% naszego DNA. A znamy częstość występowania grup krwi w różnych częściach globu, i wskazuje ona na strefowość, a zatem zależność od rasy do jakiej przynależymy.

  3 lata temu
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry