Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Odkryto białko, które odmładza serce

W ubiegłym tygodniu opublikowano w „Cell” wstępne wyniki badań białka, które przywraca młodość komórkom mięśnia sercowego u myszy. To może być przełom w leczeniu niewydolności serca, o ile uda się przemieść wyniki z modelu mysiego na człowieka!

Zaczęło się od tego, że uczeni z Massachusetts połączyli krwiobiegi myszy młodych i starych i obserwowali, jaki to będzie miało wpływ na serce starszego ze zwierząt. Okazało się, że stare myszy, po miesiącu takiego połączenia miały „serca jak dzwony” – część zmian starczych w tkance uległa odwróceniu pod wpływem jakiejś substancji, która jest wydzielana do krwiobiegu u młodych zwierząt.

Substancja została zidentyfikowana jako białko GDF11 (growth-diffrentiation factor 11) i faktycznie jest wydzielana do surowicy przez młody organizm i z czasem jego stęzenie się zmienia, powodując stopniową utratę funkcji komórek mięśnia sercowego. Dochodzi m.in. do zwiększenia sztywności komórek i pogrubienia ścian serca, co powoduje zmniejszoną wydolność narządu i nietolerancję wysiłku u starszych ssaków.

Uczeni wiążą duże nadzieje z GDF11- jeżeli działanie białka istotnie poprawi wydolność narządu u starszych myszy i zwiększy czas przeżycia, możliwe że jego ludzki homolog będzie miał takie samo, dobroczynne działanie i pomoże w walce z hipertrofią serca, nadciśnieniem czy też zminimalizuje skutki zawału.

Źródło: NatureNews

Serce ludzkie
ulega z wiekiem stopniowemu pogorszeniu funkcji. Nowy marker białkowy być może odwróci ten efekt. Rycina: ©Sebastian Kaulitzki/fotolia.com

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry