Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 maja 2011

Liczba komentarzy: 0
Oskarżony o plagiat rektor złożył dymisję

Minister zdrowia Ewa Kopacz przyjęła dymisję oskarżanego o plagiat rektora Wrocławskiej Akademii Medycznej, profesora Ryszarda Andrzejaka.

„Rektor Andrzejak zdecydował się na dymisję, ponieważ chce zakończyć zamieszanie na uczelni związane z oskarżeniami wysuwanymi m.in. przez związki zawodowe” – powiedział PAP rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster.

W listopadzie 2008 roku uczelniany związek Solidarność ’80 oskarżył prof. Andrzejaka, że w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu. Miał on według osób stawiających zarzuty przepisać około 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz. Prof. Andrzejak został zawieszony przez minister zdrowia Ewę Kopacz w październiku 2010 roku, w związku z oskarżeniami o plagiat, o czym pisaliśmy jesienią ubiegłego roku.

Rektor Andrzejak złożył dymisję po trwającym ponad rok sporze z minister zdrowia

Już w lipcu 2010 roku sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie po trzymiesięcznym badaniu sprawy orzekli, że praca habilitacyjna prof. Andrzejaka jest plagiatem. Zespół nie mógł jednak pozbawić rektora stanowiska ani tytułu naukowego.

Co ciekawe, wcześniej sprawą plagiatu zajął się powołany przez Ministerstwo Zdrowia rzecznik dyscyplinarny, który nie dopatrzył się nadużyć w pracy prof. Andrzejaka. Sam rektor Andrzejak zaprzecza, jakoby miał popełnić plagiat.

Jesienią 2010 roku rozpoczęła się głosowań na wrocławskiej uczelni nad  odwołaniem prof. Andrzejaka z funkcji rektora. Pierwsze głosowanie  odbyło się pod koniec listopada. Wówczas do odwołania rektora zabrakło siedmiu głosów elektorów. Mimo tego, decyzję Kolegium Elektorów zakwestionowała minister zdrowia. Do drugiego głosowania doszło na początku marca 2011 roku. Wówczas do odwołania rektora zabrakło czterech głosów.

Jeszcze jesienią 2010 roku, w konsekwencji przeciągającego się postępowania w sprawie plagiatu rektora na uczelni Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów 30 września zawiesiła Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej Akademii Medycznej uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich. Akademia odwołała się od tej decyzji.

Prof. Andrzejak poinformował o zamiarze podania się do dymisji dwa tygodnie temu. Dymisję minister Kopacz przyjęła 29 kwietnia.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry