Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Palacze rozgryzieni

Autor wpisu

Naukowcy z The Scripps Research Institute odkryli mutację odpowiedzialną za uzależnienie od nikotyny i sterujący nim mechanizm w organizmie.

Podczas badań na myszach okazało się, że osobniki ze zmutowanym genem CHRNA5 kodującym podjednostkę a5 receptora nikotynowego wykazują znacznie wyższe spożycie pokarmu z dodatkiem nikotyny, od osobników bez mutacji. Badacze odkryli, że strukturą w mózgu, która odpowiada za regulację spożycia nikotyny jest uzdeczka oraz struktury, do których odbywa się projekcja w obrębie pęczka tyłozgiętego. Nikotyna aktywuje receptory nikotynowe w obrębie uzdeczki, która reguluje chęć spożycia substancji. W sytuacji, gdy mutacji podlega jedna z podjednostek receptora, ta regulacja zostaje zachwiana i osobnik zaczyna odczuwać głód nikotynowy.

Odkryto mechanizm sterujący uzależnieniem od nikotyny.

Badania na ludziach wykazały, że większość przebadanych osób posiadała mutację właśnie w genie CHRNA5 . Ponadto okazało się, że wykazują oni zdecydowanie wyższą skłonność do zapadania na raka płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Naukowcy są zdania, że ich odkrycie przyczyni się do wynalezienia nowoczesnych leków, mogących pomóc rzucić palenie tym, którzy będą tego chcieli. Lek miałby stymulować działanie podjednostki a5 receptora nikotynowego w obrębie pęczka tyłozgiętego, a tym samym hamować głód nikotynowy.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry