Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Pierwszy w historii przeszczep syntetycznej tchawicy

Po raz pierwszy w historii pacjentowi przeszczepiono nową tchawicę utworzoną z syntetycznego rusztowania pokrytego własnymi komórkami macierzystymi. Trzydziestosześcioletni mężczyzna po zabiegu czuje się dobrze i jest na dobrej drodze do pełnego wyzdrowienia.

Operacja została przeprowadzona w zeszłym miesiącu, w szpitalu Instytutu Karolinska w Sztokholmie przez profesora Paolo Macchiariniego. Chirurg stał na czele międzynarodowego zespołu do którego należeli także między innymi, Alexander Seifalian z University College London, który zaprojektował i zbudował rusztowanie tchawicy oraz przedstawiciele firmy Harvard Bioscience, która wyprodukowała specjalnie zaprojektwany bioreaktor. To dzięki niemu możliwe stało się przeprowadzenie opłaszczania polimerowego rusztowania komórkami macierzystymi.

Komórki rosły na rusztowaniu wewnątrz bioreaktora przez dwa dni zanim przeprowadzono transplantacje. Ponieważ dawcą komórek macierzystych i biorcą przeszczepu była ta sama osoba, nie było konieczności podawania pacjentowi leków immunosupresyjnych.

Mężczyzna, któremu przeszczepiono tchawicę, cierpiał z powodu późnego stadium nowotworu tego narządu. Pomimo leczenia z zastosowaniem radioterapii, zmiany nowotworowe osiągnęły około 6 centrymetrów długości i zaczęły obejmować również oskrzela, blokując tchawicę. Ze względu na brak właściwego dawcy, transplantacja sztucznej tchawicy była jedyną deską ratunku dla pacjenta.

Pomyślna transplantacja sztucznych narządów pokrytych komórkami własnymi może otworzyć nowe terapeutyczne możliwości dla wielu pacjentów cierpiących z powodu nowotworów tchawicy lub innych chorób blokujących drogi oddechowe. Naukowcy chcieliby również zastosować je w leczeniu innych chorób, na przykład choroby niedokrwiennej serca.

Z punktu widzenia pacjentów oznaczałoby to, że nie musieli by oni czekać na odpowiedniego dawcę, a jak wiadomo zaoszczędzony czas i wcześnie przeprowadzona operacja znacznie zwiększają szansę na powrót do zdrowia.

Marcin Wawrzyniak

Paolo Macchiarini wraz z zespołem wykonał z powodzeniem niezwykły zabieg

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry