Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 0
Pięta achillesowa pasożytów

Co czwarty człowiek na Ziemi staje się ofiarą pasożytów. Glisty i nicienie gnębią ludzi od tysiącleci, ale już wkrótce może się to skończyć. Profesor Iqbal Hamza, wraz swoim zespołem badawczym, odkrył białko, które przenosi hem z wnętrzności nicienia Caenorhabditis elegans do jego potomstwa. Droga, w której kluczową rolę pełni białko HRG-3, jest jedynym sposobem dostarczania hemu, a zawarte w hemie żelazo jest embrionom konieczne do życia — bez niego zginą.

Żelazo jest niezbędne dla ludzi oraz dla większości istot żywych. Dla organizmu mogłoby być jednak toksyczne, ponieważ jego atomy mogą wchodzić w reakcje i powodować powstawanie wolnych rodników. Dlatego w organizmach żywych żelazo występuje w formie związanej — w postaci hemoglobiny. Hemoglobina składa się z czterech białkowych podjednostek zawierających grupę hemową, której centralną częścią jest żelazo. Główną funkcją hemoglobiny jest przenoszenie tlenu, nadaje ona również krwi kolor czerwony. Dla wielu organizmów hem jest konieczny do życia. Niektóre potrafią go syntezować. Inne, takie jak C. elegans, zdobywają go poprzez zjadanie posiadających go bakterii.

Wykorzystując mikroskopijnego nicienia Caenorhabditis elegans, naukowcy odkryli białko HRG-3, które odpowiada za transport hemu z wnętrzności dorosłego osobnika do jego potomstwa – rozwijających się embrionów. Odkrycie to jest kolejnym przełomem dokonanym przez Hamzę — w 2008 jego zespół zidentyfikował białko HRG-1, które przenosi hem ze środowiska do przewodu pokarmowego C. elegans.

Dlaczego do badań nad transportem hemu wykorzystano robaka, który nie ma nawet krwi? W swoich wcześniejszych badaniach Hamza próbował wykorzystać inne organizmy: myszy i drożdze. Potrafią one produkować hem, ale jego synteza, która składa się z ośmiu etapów, jedynie utrudniała poznanie mechanizmów transportu. Hanza wpadł na pomysł, by wykorzystać organizm, który nie potrafi produkować hemu, ale potrzebuje go do życia. Oznacza to, że zmuszony jest dostarczać go sobie z zewnątrz. Takim organizmem jest C. elegans. Ten mikroskopijny nicień posiada jeszcze wiele innych zalet. Ma wiele wspólnych genów z człowiekiem. Poza tym, jest przezroczysty, więc po dodaniu do hemu fluoroscencyjnego markera, badacze mogą obserwować jego drogę w organizmie robaka.

Odkrycie dokonane na C. elegans może mieć zastosowanie w odniesieniu do innych organizmów. Glisty, owsiki, włosogłówki, również muszą dostarczać żelazo z zewnątrz. Jest bardzo prawdopodobne, że rozwój ich potomstwa zależy od tej samej ścieżki dostarczania hemu. Celem leczenia przeciwko pasożytom mogłaby, więc, być terapia nacelowana na blokadę ścieżki HRG-3. Zablokowanie tej drogi oznaczałoby utratę potomstwa pasożyta.

Według Hamzy, ponad dwa miliardy ludzi jest zarażonych pasożytniczymi robakami, a samą glistą ponad miliard. Środki przeciw pasożytom, z powodu szerzącej się odporności na leki, stają się coraz mniej efektywne. Dzięki zrozumieniu mechanizmu transportu hemu możliwe staje się dostarczenie leków ukierunkowane na tę ścieżkę transportu hemu, która może się okazać piętą achillesową robaków pasożytniczych, będących zmorą ludzi w krajach rozwijających się, takich, jak ojczyzna Hamzy — Indie.

Odkrywca wierzy, że badania, które przeprowadził, odsłonią również nowe możliwości terapii niedoboru żelaza, które jest jednym z najważniejszych zaburzeń procesu odżywiania.

Tobiasz Lemański

Caenorhabditis elegans
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry