Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 sierpnia 2012

Liczba komentarzy: 2
Piętnastolatek opracowuje nowatorski, tani i skuteczny przesiewowy test na raka trzustki

W USA i kilku innych krajach bazujących na innowacji, z silnym zapleczem bio-tech zdarza się, że nawet nastolatkowie tworzą naukę. I to naukę przez duże „N”. Dzięki powszechnemu dostępowi do sieci i otwartości środowiska naukowego osoby takie jak Jack Andraka mogą przyczynić się do przełomów w nauce. Kim jest Jack i co wymyślił?

Jack Andraka jest 15-latkiem z Maryland, który ma wpis o sobie na wikipedii i zgarnął mnóstwo nagród. Jego hobby to badania nad nowotworami. Czas wolny po szkole spędza w laboratorium biologii molekularnej. Dzięki błyskotliwej inwencji i uporowi udało mu się opracować rewelacyjny test diagnostyczny do przesiewowego badania raka trzustki.

Mówi, że pomysł znalazł go na lekcji biologii. Anraka z nudów czytał publikację na lekcji i go olśniło. Intensywnie studiował literaturę o raku trzustki, bo na tę przypadłość zmarł jego dziadek. Zainteresował się białkiem mezoteliną, która jest produkowana przez komórki tego nowotworu nawet  na wczesnym, niemetastatycznym poziomie jego rozwoju. Pomyślał, że można by stworzyc biosensor działający w oparciu o przeciwciało skierowane przeciwko mezotelinie. I znalazł idealne medium- nanorurki węglowe. Potrafią one generować różnicę potencjałów podczas reakcji sprzęgania antygenu z przeciwciałem, chłopak więc doszedł do wniosku, że odpowiedni pasek testowy nasączony nanorurkami i przeciwciałem może wykryć marker rakowy we krwi lub moczu.

Andraka chodził z pomysłem od drzwi uczelni do drzwi kolejnej, aż w końcu, po 197 odmowach, znalazł miejsce dla siebie by sprawdzić, czy to zadziała. Okazało się, że test działa rewelacyjnie, co więcej jest wg niego 168 razy szybszy, 26000 razy (!) mniej kosztowny i 400 razy bardziej czuły niż obecnie dostępne testy. Specyficzność analityczna wynosi ponad 90%.  Wg szacunków wynalazcy, cena jednego paska to tylko 3 centy, a po komercjalizacji rozwiązanie może kosztować nabywcę ok. dolara.

Błyskotliwy 15-latek jest w trakcie starań o patent paska diagnostycznego. Twierdzi, że wystarczy znaleźć specyficzny marker dla dowolnej choroby (nie tylko nowotworowej!) by stworzyć dowolny test o podobnych parametrach jak test na raka trzustki.

Każdy naukowiec marzy o takim początku kariery naukowej!

Marzena Wojtaszewska

Paski testowe
-dzięki odkryciu Jacka będziemy mogli wykrywać przy ich pomocy nowotwory i infekcje
Źródło:

Konkurs Talentów TED

Blog Forbes’a

BBC Magazine

Wikipedia

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  po 197 odmowach? Ja po 30 bym zrezygnowała. Wzór do naśladowania!

  5 lat temu
 2. 2

  Jego wujek miał raka, nie dziadek.

  5 lat temu
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry