Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Pluripotencjalne właściwości dla komórek skóry

Autor wpisu

W 2006 r Japońscy naukowcy z The Scripps Research Institute w Kalifornii oraz Wydziału Medycznego University of California odkryli metodę pozwalającą na przekształcenie komórek skóry w komórki pluripotencjalne, zdolne m.in. do przekształcenia się w komórki mięśnia sercowego czy neurony.  Udało im się tego dokonać przez modyfikację genetyczną, polegającą na włączeniu w genom mysich komórek skóry czterech genów: Oct4, Sox2, Klf4 oraz c-Myc. Ich aktywność nadała dojrzałym komórkom właściwości pluripotencjalne i pozwoliła naukowcom, na skierowanie ich na drogę przekształceń w komórki mięśniowe serca. Jednak wewnątrz otrzymanych hodowli komórkowych, znaczną część nadal stanowiły przekształcone komórki skóry (komórki iPS – ang.  induced pluripotent stem), a cały proces był bardzo mało wydajny. Jedynie jedna z setek komórek poddawanych takim zabiegom genetycznym, rozwijała się w oczekiwany przez badaczy sposób. To stwarzało zbyt duże ryzyko, aby takie wyhodowane grupy komórek implantować z powrotem do organizmu.  Wszczepienie ich do organizmu myszy owocowało wzrostem struktur podobnych do nowotworu.  Ponadto czas oczekiwania na rezultaty wynosił od dwóch do czterech tygodni.

Niewielkie zmiany w genomie mogą zmienić właściwości komórki skóry

Naukowcy postanowili ulepszyć stosowaną wcześniej metodę, aby miała szansę spełnić pokładane w niej nadzieje. Badacze skupili wysiłki na przekształceniu komórek skóry w konkretny typ komórki, nie pozwalając na ich przekształcenie w komórki pluripotencjalne. Zastosowali do tego tą samą metodę genetyczną, jednak wyłączając aktywność wprowadzonych genów już po kilku dniach. Efektem takiego zabiegu była możliwość skierowania komórki na konkretną drogę rozwoju. Skróciło to znacznie czas hodowli (do 11-12 dni) i pozwoliło na wyhodowanie „czystych” grup komórek, bez wszędobylskich, stwarzających ryzyko nowotworzenia komórek iPS.

Te najnowsze odkrycia będą stanowiła bazę do kolejnych badań, które mają całkowicie wyeliminować użycie tych czterech genów, mogących potencjalnie przyczynić się do rozwoju raka.  Ominięcie stadium iPS, ma być do tego idealną pozycją startową. Gdyby dalsze badania przyniosły oczekiwane rezultaty, być może w przyszłości moglibyśmy wykorzystać wyhodowane w ten sposób komórki  np. do naprawy uszkodzeń neuronalnych, spowodowanych chorobą Alzheimera, Parkinsona czy też uszkodzeń serca.

Więcej czytaj: http://www.nature.com/ncb/journal/vaop/ncurrent/full/ncb2164.html#/affil-auth

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry