Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 25 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 2
Pole magnetyczne ułatwia przepływ krwi

Rongija Tao z Uniwersytetu Temple w Filadelfii i Ke Huang z Uniwersytetu Michigan, dwaj fizycy interesujący się nowymi metodami przeciwdziałania zawałom serca i wylewom krwi do mózgu, odkryli, że silne pole magnetyczne w znaczący sposób redukuje gęstość i lepkość krwi ex vivo.

Zawał serca i udar mózgu to wiodące przyczyny śmierci w krajach rozwiniętych, które często są spowodowane wysoką lepkością i gęstością krwi. Gęstsza krew uszkadza naczynia krwionośne, a w wyniku naprawy zniszczeń, w naczyniach krwionośnych dochodzi do odkładania tłuszczy, co w konsekwencji przyczynia się do częstszego występowania wylewu i zawału mięśnia sercowego. Obecnie jedynym sposobem redukcji lepkości kwi jest podawanie leków takich jak aspiryna które redukują  tendencje krwi do tworzenie skrzepów.

Czy pole magnetyczne może stać się alternatywnym sposobem zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu?

Po pierwsze, pole magnetyczne o wartości 1-3 tesla jest stosowane w codziennej praktyce podczas obrazowania metodą magnetycznego rezonansu i nie wykazuje szkodliwych efektów na zdrowie pacjentów. Tak więc, naukowcy w maszynie do mierzenia lepkości krwi zamontowali elektromagnes wytwarzający pole magnetyczne o wartości 1,3 tesla. Następnie umożliwili ciągły przepływ krwi w kierunku zgodnym z liniami wytwarzanego pola magnetycznego.

Po upływie jednej minuty zauważono, że powstałe pole magnetyczne było wystarczające aby zredukować lepkość krwi o 20-30%. Dwie godziny po odłączeniu pola magnetycznego wartość lepkości krwi wróciła do poziomu początkowego

Dlaczego pole magnetyczne redukuje lepkość krwi?

Naukowcy sugerują, że jest to sprawka hemoglobiny, białka erytrocytów zwierającego atom żelaza. Czerwone krwinki ustawiają się wzdłuż linii pola magnetycznego, tak samo jak opiłki żelaza układają się wzdłuż magnesu w znanym nam wszystkim doświadczeniu z lekcji fizyki. Lepkość krwi jest redukowana w wyniku kilku czynników. Po pierwsze, poddane działaniu pola magnetycznego komórki uzyskują bardziej opływowy kształt i wszystkie przemieszczają się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi. Po drugie, komórki przyklejają się do siebie tworząc „grudki” różnych rozmiarów. Oczywiście, logicznie rozumując, grudki powinny zwiększać lepkość krwi, lecz powstałe w polu magnetycznym skupiska komórek mają mniejszą powierzchnie całkowitą w porównaniu do pojedynczej komórki, co skutkuje redukcją tarcia.

Wadą opisanej techniki może być fakt, iż krew musi płynąć w tym samym kierunku co zaaplikowane pole magnetyczne. Profesor Tao nie uważa tego jednak za problem. „Nie ma potrzeby stosowania pola magnetycznego na całe ciało. W rzeczywistości można zaaplikować pole lokalnie, równolegle do tętnicy” — tłumaczy. Poprzez umiejscowienie jednej tętnicy w polu na kilka minut, w wyniku krążenia krwi, efekt będzie widoczny w całym ciele.Badacze spekulują zatem, że jeżeli ten sam rezultat możliwy będzie do uzyskania wewnątrz żył i tętnic, istnieje możliwość rozwoju, alternatywnej względem farmakoterapii, metody ułatwiającej przepływ krwi u ludzi.

Marcin Wawrzyniak

Silne pole magnetyczne w znaczący sposób redukuje gęstość i lepkość krwi

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Brzmi wręcz genialnie prosto. Często nieskomplikowane rozwiązania są tymi najlepszymi. Niepokojące jednak wydaje się to „sklejanie” krwinek. Pytanie, czy może być ono niebezpieczne na dłuższą metę oraz na jak długo wystarcza takie magnetyczne rozrzedzanie krwi.

  6 lat temu profil
 2. 2

  NIC NIE BRZMI GENIALNIE,BO TA METODA JEST STOSOWANA JUŻ OD WIEKÓW. KLEOPATRA TEŻ NOSIŁA MAGNETYT NA CZOLE,BY JEJ GŁOWA NIE BOLAŁA I BY SIE NIE STARZAŁA TAK SZYBKO, JEZU LUDZIE,KIEDY WY ZMĄDRZEJECIE WRESZCIE…….
  JA MAM NA SOBIE 15 TYS GAUSÓW NON STOP NOSZĘ, CHOĆ BYŁAM I JESTEM SUPER ZDROWA, BO NIE JEM GMO, A DUŻO ZIÓŁ PIJĘ I SIĘ NIE SZCZEPIĘ, ANI TRUCIZN NIE JEM, MAM PIEKNE GĘSTE WŁOSY DO UD PRAWIE I SKÓRĘ MŁODĄ, A MAM 37 LAT

  6 lat temu
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry