Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 kwietnia 2011

Liczba komentarzy: 1
Pomaga czy szkodzi?

Choroby układu krążenia należą do najczęstszych schorzeń występujących w XXI wieku. Jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest niezdrowy tryb życia — nieprawidłowa dieta, stres oraz brak aktywności fizycznej. Często więc staramy się uzupełniać potencjalne niedobory poszczególnych składników odżywczych, stosując różnego typu suplementy diety.

 

 

Jednym z często stosowanych i polecanych przez lekarzy suplementów jest cholina (najczęściej podawana w formie lecytyny), powszechnie znana jako pogromca tłuszczów. Emulguje ona bowiem lipidy dostarczane z pożywieniem i zapobiega ich osiadaniu na ścianach naczyń krwionośnych. Jest więc szeroko stosowana w walce z miażdżycą. W najnowszym numerze „Nature” opublikowano doniesienie, które może rzucać nowe światło na profilaktykę chorób układu krążenia, a w szczególności miażdżycy. Autorzy wykazali, że na patogenezę miażdżycy może wpływać ilość spożywanej przez nas choliny oraz skład naszej flory bakteryjnej w jelitach.

Choroby układu krążenia należą do najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych

Badacze udowodnili, że cholina może być metabolizowana przez bakterie żyjące w naszych jelitach do związku zwiększającego ryzyko chorób serca. W pierwszym etapie pracy naukowcy porównali skład krwi osób zdrowych i po zawale serca. Trzy związki będące metabolitami lecytyny — cholina, betaina i N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) — występowały w zwiększonym stężeniu we krwi osób chorych. W kolejnym etapie, w doświadczeniach na myszach, naukowcom udało się również udowodnić, że zwiększone stężenie TMAO we krwi prowadzi do częstszego tworzenia się blaszek miażdżycowych.

Wyniki tego badania sugerują konieczność podjęcia zmian w sposobie zapobiegania i leczenia chorób serca. Choć niemożliwe jest zaprzestanie dostarczania organizmowi choliny w pożywieniu (spełnia ona wiele innych ważnych dla organizmu funkcji), można zrezygnować ze  stosowania suplementów lecytynowych. W przyszłości zaś, jeśli udałoby się zidentyfikować bakterie, które są odpowiedzialne za metabolizm choliny, można by pokusić się o antybiotykoterapię w celu ich eradykacji lub stosowanie probiotyków, które miałyby za zadanie inhibicję określonych typów bakterii.

Cały artykuł można przeczytać w „Nature”


ALG

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Tyle kłótni o tę miażdżycę, a Paracelsus już w XVI wieku mawiał że wszystko z umiarem 🙂

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry