Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Problemy sercowe

Autor wpisu

Serce jest jednym z najistotniejszych organów w naszym organizmie. Jego ogromne znaczenie fizjologiczne związane jest także z pewnymi aspektami psychicznymi. Powinniśmy zatem dbać o nie, unikając stresu, nie tłumiąc emocji oraz wykonując możliwie dużo czynności ‘uszczęśliwiających’ serce. Niestety u niektórych osób wszelkie zabiegi pielęgnacyjne serca mają pomniejsze znaczenie ze względu na genetyczny charakter zmian. Tak dzieje się w przypadku pewnych typów kardiomiopatii pierwotnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa naukowcy poszukują rozwiązań tego problemu.

Zespół Anh Nguyen z University of North Carolina at Chapel Hill School of Medicine przeprowadził badania na zmodyfikowanych genetycznie myszach z predyspozycją do rozwoju kardiomiopatii przerostowej (pozbawionych genu DOT1L).  Znaczącym odkryciem była możliwość re-ekspresji Dmd. Ta niewielka zmiana zapobiegła rozwojowi choroby. Zaobserwowano podobną zależność między DOT1L  a rozwojem kardiomiopatii zarówno u myszy jak i ludzi.

Badania wykazały, że DOT1L pełni istotną funkcję w komórkach mięśnia sercowego.

DOT1L wpływa na żywotność kardiomiocytów poprzez regulację transkrypcji dystrofiny (Dmd) i stabilizowanie kompleksu dystrofiny z innymi białkami. Kompleks ten  łączy włókna aktynowe z błoną komórkową oraz uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w komórkach. Brak dystrofiny powoduje uszkodzenia błony komórkowej i prowadzi do nekrozy komórek mięśniowych. Istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy DOT1L i Dmd: niski poziom DOT1L prowadzi do przerwania funkcjonowania Dmd, a tym zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób serca.

Odkrycie wydaje się mieć istotne znaczenie także dla dystrofii mięśniowej Duchenne’a, gdzie dochodzi do mutacji Dmd, powodującej przesunięcie ramki odczytu i całkowity brak dystrofiny w mięśniach. W większości przypadków dystrofii mięśniowej obserwuje się kardiomiopatię przerostową.

Wyniki badań zespołu z Północnej Karoliny mogą otworzyć nowe drogi diagnozy i leczenia chorób mięśnia sercowego.

Obniżona zawartość enzymu DOT1L zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju kardiomiopatii

Więcej na temat: DOT1L regulates dystrophin expression and is critical for cardiac function

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry