Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 grudnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Transformowany zarodek rybi wyhodował.. łapy

Naukowcy coraz częściej próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące filogenezy organizmów za pomocą manipulacji genetycznych. Dzięki eksperymentom z udziałem organizmów modelowych udało się wiele dowiedzieć na temat rozwoju skomplikowanych narządów i układów. Przyszła pora na kończyny!

Danio pręgowane (Danio renio) od lat służy badaczom za doskonały, prosty model embriogenezy zwierząt kręgowych. Znany jest genom ryby, opisano też w szczegółach jej ontogenezę. Dzięki temu m.in. możliwy był niezwykły eksperyment, jakiego dokonano w tym roku i opisano na łamach Developemental Cell.

Zarodek danio transformormowano tak, by wzmocnić ekspresję jednego z genów odpowiedzialnego za rozwój płetw. Zaobserwowano, że jego homologi ulegają silnej ekspresji u zwierząt lądowych i przyczyniają się do formowania zaczątków kończyn w rozwoju embrionalnym. Dzięki wzmocnieniu enhancerem ssaczym regionu 5′ genu hoxd13a u ryby zaobserwowano niezwykłe nasilenie proliferacji tkanki łącznej w obrębie dystalnej części płetw embrionu i wytworzenie się quasi-kończyn.

Oczywiście tworzenie kończyn to proces bardzo skomplikowany, więc zarodek danio szybko utracił zaczątki łap, niemniej jednak samą stymulację ich rozwoju można uznać za sukces, który dowodzi jaką drogą podążył genomy kręgowców, by umożliwić przodkom płazów wyjście na ląd.

Zdjęcie rybiego zarodka znajdziecie na stronie New Scientist

Geny hox to bardzo stara i zakonserwowana ewolucyjnie rodzina białek (a konkretniej czynników transkrypcyjnych), odpowiadających za niemal wszystkie elementy rozwoju ontogenetycznego organizmów wielokomórkowych. Decydują o formowaniu się symetrii organizmu, tworzeniu odpowiedniego planu ciała, formowaniu listków zarodkowych, samoorganizacji tkanek itd. HoxD13 leży na chromosomie 2 i odpowiada u ssaków za prawidłową konstrukcję narządu ruchu- u ludzi defekty tego genu powodują niedorozwój kończyn, palcozrosty, nadmiar palców, krótkopalczastość itd.  Nic więc dziwnego, że gen ten wzbudza zainteresowanie w kontekście onto i filogenezy kończyn.

Danio renio
organizm modelowy,który jest jednym z głównych źródeł naszej wiedzy z zakresu biologii rozwoju zwierząt kręgowych

 

Źródło: Developemental Cell, New Scientist

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry