Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
Przedterminowy poród a ryzyko rozwoju astmy u dziecka

Opublikowano dane, które wskazują, że przedwczesny poród znacząco zwiększa ryzyko rozwoju astmy i zaburzeń oddychania u dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży.

Według najnowszych danych opublikowanych w PLOS Medicine, u dzieci które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży obserwuje się większą zachorowalność na astmę i inne zaburzenia oddychania. Jak się okazuje aż 11% ciąż na świecie kończy się porodem przedwczesnym.

Badania epidemiologiczne prowadzone na przestrzeni 18 lat (od 1 stycznia 1995 do 23 września 2013) objęły ponad 1,5 miliona przedterminowo urodzonych dzieci, a uzyskane dane wskazują, że aż u 13,7% z nich rozwinęła się astma lub inne zaburzeniea oddychania (w porównaniu do 8,3% dzieci urodzonych w terminie). Co więcej, u takich dzieci obserwuje się 1,7 razy większe ryzyko rozwoju tych zaburzeń w ciągu życia. Należy wspomnieć, że im wcześniejszy był poród tym to ryzyko było większe – u noworodków, które przyszły na świat przed 32. tygodniem ciąży jest ono 3-krotnie wyższe.

Naukowcy zjawisko to tłumaczą niedostatecznym rozwojem płuc w momencie porodu. Wskazuje się na zbyt małą ilość surfaktantu – mieszaniny lipidów i białek, która wyścieła wewnętrzną warstwę płuc i zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych.

***

Przedwczesny poród zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń oddychania u dzieci
Źródło: Wikimedia Commons, autor ceejayoz, licencja CC BY 2.0
Astma jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć, tylko łagodzić objawy. U jej podłoża leży nadreaktywność oskrzeli objawiająca się napadami kaszlu i duszności. Do czynników wywołujących zaliczamy m.in. kontakt z alergenem, wysiłek fizyczny, zimne powietrze, infekcje wirusowe i bakteryjne układu oddechowego.

Ewelina Olech

Piśmiennictwo:

1. Been JV. et al. Preterm Birth and Childhood Wheezing Disorders: A Systematic Review and Meta-Analysis. PLoS Medicine, 2014; 11, 1.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry