Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 1
Rewolucyjne nanokapsułki do transportu leków

Zespół badaczy z wydziału chemii Uniwersytetu w Północnej Karolinie, który pracuje nad substytutem ludzkiej krwi, opracował rewolucyjne, elastyczne, żelowe nanokapsułki, które mogą transportować leki. Zachowując sie jak czerwone krwinki, te przełomowe nanokapsułki o rozmiarach i kształcie erytrocytu, zachowują się jak prawdziwe krwinki – mogą przeciskać się przez naczynia krwionośne, które mają średnicę mniejszą, niż sama nanokapsułka.

Nanokapsułki zachowują się jak erytrocyty
Przygotowaliśmy te komórki do tego, aby przeciskały się przez naczynia krwionośne mniejsze niż ich własna średnica – wyjaśnia Timothy Merkel z wydziału chemii uniwersytetu w Północnej Karolinie, jeden z  naukowców pracujących nad stworzeniem sztucznej krwi.

Badacze z Północnej Karoliny pracują  obecnie nad możliwością transportu tlenu przez te sztuczne erytrocyty.

To prawdziwa rewolucja w medycynie, bo nanokapsułki mogą transportować leki i szczepionki. Po raz pierwszy użyto tych cząstek w szczepionce przeciwko grypie.

Pierwsi pacjenci zostali zaszczepieni cztery miesiące temu – informuje prof. Joseph DeSimone z Uniwersytetu w Północnej Karolinie.

Co więcej – elastyczne nanokapsułki mogą penetrować guzy nowotworowe, do których dostarczać będą z krwioobiegiem leki, które do tej pory w konwencjonany sposób docierać skutecznie do części komórek guza nie mogły.

Żelowe elastyczne nanokapsułki w pierwszej kolejności mają pomóc w walce z rakiem prostaty.

Jest on trudny do wyleczenia, ponieważ tkanki są w nim są bardzo gęste. – To jeden z powodów, w dla których wielu pacjentów z nowotworem prostaty nie ma szans na wyleczenie – wyjaśnia Merkel.

Zdaniem badaczy, nowe kapsułki mogą sie stać  bardzo obiecującą strategią w transporcie leków onkologicznych.

Źrodlo TVN24.

Zobacz materiał filmowy o rewolucyjnych nanokapsułkach, pokazany w Faktach w TVN: http://www.tvn24.pl/2407340,0,0,1,1,prawie-jak-krew,wideo.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Docelowo mają one też ponoć przenikać barierę krew-mózg, zwiększając efektywność terapii przy chorobach neurodegeneracyjnych i nowotworach mózgu.

  7 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry