Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Ruch to zdrowie — także psychiczne

Z badań epidemiologicznych wynika, że dzieci, których matki w czasie ciąży przechodziły grypę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na schizofrenię. Wiąże się to z atrofią hipokampa — ośrodka mózgu odpowiedzialnego za uczenie się i zapamiętywanie. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Zurychu, Centrum Terapii Regeneracyjnych oraz Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Dreźnie wykazał, że aktywność fizyczna może kompensować to ryzyko.

Dzieci zainfekowanych wirusem matek rozpoczynają życie ze zmniejszoną pulą komórek prekursorowych neuronów, co ma ujemny wpływ na procesy neurogenezy w dalszym życiu. Hipokamp odgrywa kluczową rolę w wielu chorobach natury psychicznej, co wiąże się ściśle z jego udziałem w procesach zapamiętywania, uczenia się, poznania, odpowiedzi na stres, regulacji nastroju, a także emocji. Obok wielu czynników genetycznych i środowiskowych, zapalenia tego obszaru są silnie zaangażowane w etiologię schizofrenii.

Do sprawdzenia wpływu ruchu na przebieg i rozwój tego tajemniczego schorzenia, niemieckich i szwajcarskich badaczy zainspirowały doniesienia innych zespołów, w których przedstawiano wyniki dowodzące, że ćwiczenia fizyczne są bodźcem stymulującym neurogenezę w dorosłym życiu. Podwyższona aktywność koreluje ze zwiększonym przepływem krwi i neuroplastycznością w hipokampie, a u starszych polepsza zdolności poznawcze i pamięciowe.

W trakcie doświadczeń na mysim modelu, u potomstwa zakażonych grypą samic zaobserwowano deficyty behawioralne, a także zmniejszoną neurogenezę w obrębie hipokampa. Aktywność telomerazy w komórkach prekursorowych neuronów była znacznie obniżona już od momentu urodzenia, co skutkowało szybkim skracaniem się telomerów. W przypadku zwierząt podejmujących aktywność fizyczną obserwowano poprawę ich zachowania i spowolnienie starzenia się komórek.

„Czasem lepiej odejść od zmysłów, by nie zwariować” — śpiewała Edyta Bartosiewicz, a więc może lepiej po prostu… poćwiczyć?

Martyna Franczuk

Źródło:

S. A. Wolf, A. Melnik, G. Kempermann, Physical exercise increases adult neurogenesis and telomerase activity, and improves behavioral deficits in a mouse model of schizophrenia, „Brain, Behavior, and Immunity” 5 (2011), s. 971-980.

Naukowcy z Drezna wykazali, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia schizofrenii
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry