Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 0
Rząd znów oszczędza kosztem pacjentów

Nie będzie obowiązkowych cytologii i mammografii. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rząd kolejny już raz wycofuje się z obowiązkowych badań cytologicznych i mammograficznych w ramach badań medycyny pracy  dla kobiet w wieku 25-59 lat (cytologia) i 50-69 lat (mammografia), mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu w tej sprawie.

Już w kwietniu 2010 resort zdrowia przygotował nowelizację ustawy, która mówiła o obowiązku przeprowadzania tych badań w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, badania miały być finansowane przez NFZ. Przeciwko temu protestuje – i w efekcie skutecznie zablokowało ustawę – ministerstwo pracy. Minister pracy Jolanta Fedak nie godzi się na wpisanie obowiązku tych badań  do kodeksu pracy.

Obowiązkowa mammografia i cytologia dzięki ministerstwu pracy nadal nierealne
Koszt badań mammograficznych i cytologicznych w ramach medycyny pracy wynosiłby 80 mln zł. Suma do znalezienia, z rezerwy NFZ na badania profilaktyczne.

Jak podaje walcząca o nowe badania dla kobiet minister Kopacz, NFZ co roku przeznacza sumę ok. 123 milionów złotych na badania profilaktyczne w tym cytologię i mammografię. Ze względu na niską świadomość społeczną, zainteresowanie tego typu badaniami (bezpłatnymi) jest tak małe, że 70% tej sumy pozostaje niewykorzystane. Minister zdrowia nie zamierza się poddawać i będzie walczyć o przeznaczenie tych środków na refundację obowiązkowej cytologii i mammografii.

Szkoda, że minister Fedak i Donald Tusk nie rozumieją, że tego typu badania prawdopodobnie nie tylko pozwolą ocalić życie, czy zdrowie wielu polskich kobiet, ale że potencjalne koszty leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi czy z rakiem szyjki macicy mogłyby zostać zredukowane, co w efekcie przyniosłoby oszczędności w budżecie Państwa.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry