Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
Sanatoria – nowe przepisy, komplikacje dla pacjenta

Autor wpisu

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” od 1 lutego zmienią się zasady wyjazdów do sanatoriów. Przed wyjazdem konieczne będzie wykonanie serii badań kwalifikujących, takich jak: badanie krwi, moczu, zdjęcie RTG klatki piersiowej i EKG. W przypadku dzieci będą to: OB, morfologia, badanie moczu oraz kału na obecność pasożytów.

Ponadto od tej pory niezbędne stanie się skierowanie od lekarza posiadającego umowę z NFZ.  Następnie skierowanie takie, wraz z wynikami badań oraz rozpoznaniem, będzie trzeba wysłać do właściwego dla pacjenta oddziału NFZ.  Tam wniosek o przyznanie turnusu sanatoryjnego będzie rozpatrzony w terminie 30 dni od momentu złożenia, a pacjent pisemnie zostanie poinformowany o efekcie rozpatrzenia. Również tą drogą przekazana będzie informacja o terminie i miejscu rozpoczęcia turnusu oraz rodzaju leczenia.

Na tym nie koniec  komplikacji, a wręcz początek.

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia, to NFZ pokryje jedynie część jego kosztów. Za przejazd, część pobytu i wyżywienia pacjent zapłaci sam.

Warto zaznaczyć również, że z początkiem tego roku ceny pobytów w sanatoriach zostały znacznie podwyższone.

Pacjent musi wziąć urlop wypoczynkowy na rzecz leczenia, ponieważ nie stanowi ono podstaw do zwolnienia lekarskiego. Wyjątek stanowi jedynie leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. Turnus w uzdrowisku trwa 21 lub 28 dni. Dłuższy czas dotyczy turnusów rehabilitacyjnych ortopedyczno – urazowych lub przy chorobach układu krążenia.

Trzeba mieć dużo zdrowia,
żeby wychodzić w NFZ wyjazd do sanatorium
Pacjent ma prawo zrezygnować z terminu wyjazdu – jednak musi to zrobić odpowiednio wcześniej i posiadać wystarczający argument uzasadniający przyczynę rezygnacji. W przeciwnym wypadku poniesie konsekwencje w postaci zakazu wyjazdu przez rok od daty turnusu, z którego zrezygnował. Wypadkami losowymi uznawanymi za wystarczający powód rezygnacji są: wypadek pacjenta, śmierć członka rodziny, choroba ubezpieczonego oraz brak możliwości uzyskania urlopu. Wszystkie przyczyny należy udokumentować i przedstawić w oddziale NFZ wraz ze skierowaniem, które należy zwrócić. Jeśli NFZ uzna, że przyczyny rezygnacji są wystarczające, wyznaczy nowy termin. Jeśli nie – pacjent przez rok nie pojedzie się leczyć.

Proste, prawda?

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry