Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
SGGW ukarana przez UOKiK za naruszanie interesów studentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie za wprowadzenie umów ze studentami, które naruszały ich interesy. Uczelnie nie będą mogły wprowadzać zmian w opłatach za studia, nie dostarczając o tym informacji bezpośrednio  do rąk własnych studentowi.

Kontrowersyjne zapisy w umowach dotyczyły zmian w wysokości czesnego, o których uczelnia decydowałaby sama, co nie wymagałoby zmian w umowie ze studentami. Co więcej – uczelnia uznała za wystarczające, żeby informować  studentów o podwyżce czesnego  wyłącznie na uczelnianych tablicach ogłoszeniowych oraz  na swojej stronie internetowej.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK
Taki zapis w umowach  oburzył  środowisko studenckie, które tłumaczyło, że decyzje rektora SGGW w tak ważnej sprawie nie powinny być ogłaszane w proponowany przez uczelnię sposób,  gdyż te ogłoszenia mogą przez studentów zostać po prostu przegapione, co może narazić studentów na poważne problemy związane z zaległościami w opłatach za studia.

SGGW twierdziła, że w dobie informatyzacji , inna forma komunikacji ze studentem nie jest potrzebna i nie będzie indywidualnie powiadamiać studentów o zmianach w opłatach za studia.

Z taką argumentacja nie zgodził się UOKiK. Prezes urzędu uznał nowe rozporządzenie SGGW za naruszające zbiorowe interesy konsumentów, którymi są studenci SSGW i wymierzył uczelni karę w wysokości 119 tysięcy złotych.

Według UOKiK, warunkiem koniecznym do związania postanowieniami wzorca umownego przygotowanego przez szkołę wyższą jest doręczenie ich studentowi.

Jak mówi rzecznik prasowy urzędu, Maciej Chmielowski – Nakładając karę na SGGW , prezes UOKiK wyszedł z założenia, że kara powinna  mieć charakter represyjny jak i prewencyjny. Będzie ona miała również wymiar ogólny, bo będzie ona miała funkcję odstraszającą i wychowawczą w stosunku do innych uczestników rynku.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry