Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Skuteczna walka z przewlekłymi infekcjami

Autor wpisu

Australijscy naukowcy pomyślnie zlikwidowali u myszy infekcję podobną do zakażenia wirusem HIV (eng. HIV-like infection) poprzez zwiększenie odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Dotychczas sposobu na leczenie chorób przewlekłych upatrywano w utrzymaniu długo trwającej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Niestety to rozwiązanie okazało się nieskuteczne, ponieważ organizm jest wycieńczony walką z wirusem i ‘poddaje się’ z wyczerpania. Zespół z Walter and Eliza Hall Institute postanowił więc skupić się na mechanizmach odpowiedzialnych za wyczerpanie systemu immunologicznego i spróbować wpłynąć na geny gospodarza w sposób wyjaśniający możliwości manipulowania odpowiedzią immunologiczną organizmu.

Interleukina-7 (IL-7) to cytokina pełniąca kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu odpowiedzi immunologicznej. Jako czynnik sygnalizacji komórkowej wzmaga odpowiedź układu immunologicznego na przewlekłą infekcję wirusową i prowadzi do całkowitego wyeliminowania wirusa z organizmu gospodarza.

Dalsze testy na poziomie molekularnym ujawniły, że IL-7 działa poprzez ‘wyłączenie’ genu SOCS-3. W przewlekłych infekcjach gen ten ulega silnej aktywacji, wywołując supresję odpowiedzi immunologicznej. Powyższe działanie jest prawdopodobnie środkiem zabezpieczającym organizm przed innymi sygnałami, które prowadzą do dodatkowych zniszczeń w tkankach.

Kluczowym elementem obserwacji było stwierdzenie, że ‘wyłączenie’ SOCS-3 jest skuteczną częścią odpowiedzi immunologicznej, gdy odbywa się w obrębie komórek T. Dochodzi wtedy do produkcji licznych limfocytów T specyficznie rozpoznających wirus.

Dalsze badania będą skierowane ku umożliwieniu produkcji leków z SOCS-3 jako punktem uchwytu działania farmakologicznego. Skuteczne środki powinny ‘wyłączyć’ gen na krótki okres czasu, umożliwiając mobilizację limfocytów T i zwalczenie infekcji. Odkrycie może doprowadzić do znalezienia remedium na różne przewlekłe choroby wirusowe wywołane HIV, HBV czy HCV, a tym samym polepszyć jakość życia poprzez rozwiązanie globalnych problemów zdrowotnych i ekonomicznych.

Interleukina-7 pełni kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu odpowiedzi immunologicznej

Interleukina-7 pełni kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu odpowiedzi immunologicznej

Więcej na temat

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry