Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 marca 2011

Liczba komentarzy: 0
Smartfon pomocny w diagnostyce nowotworowej

Naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) z Bostonu donoszą o stworzeniu maszyny, która we współpracy ze smartfonem dałaby odpowiedź na pytanie czy pacjent choruje na nowotwór złośliwy już w ciągu godziny od wykonania biopsji.

Obecnie, materiał biopsyjny badany jest przy użyciu techniki immunohistochemii, a cała procedura trwa kilka dni.

W swoim odkryciu naukowcy wykorzystali metodę spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR, ang. nuclear magnetic resonance), która umożliwia identyfikację związków chemicznych na podstawie ich zachowania w polu magnetycznym. Innowacyjne urządzenie jest

Smartphone
przenośnym spektorskopem NMR, który mieści się w dłoni, podczas gdy powszechnie używane aparaty NMR ważą kilkaset kilogramów.

Co więcej, wyniki analizy można odczytywać nie tylko za pomocą komputera, ale także smartfona. Komórki pochodzące z biopsji (w liczbie pomiędzy 1000 a 5000) znakowane są przeciwciałami skierowanymi przeciwko znanym białkom związanym z nowotworzeniem.

Przeciwciała połaczone są z magnetycznymi nanocząstkami, dzięki czemu istnieje możliwość ich obserwacji w polu magnetycznym. Konstruktorzy przeprowadzili test na 50 próbkach. Po wstrzyknięciu komórek do miniaturowego aparatu NMR, odczytali wyniki dla 9 markerów nowotworowych. Wyniki pierwszych testów są bardzo obiecujące.

Już po odczytaniu wyników dla 4 z 9 markerów naukowcy poprawnie zaklasyfikowali 48 z 50 próbek. Co ciekawe, uzyskane w ten sposób wyniki były o 10-20% dokładniejsze od tych uzyskanych klasyczną metodą immunohistochemii.

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na http://stm.sciencemag.org/content/3/71/71ra16.abstract

ALG

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry