Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Sprytny mechanizm pracy serca u misia

Autor wpisu

Fakt, ze niedźwiedzie hibernują na zimę znany jest  nam wszystkim od dzieciństwa. Jest to tak naturalne, że mało kto zastanawia się nad tym, jak to się dzieje, że niedźwiedź jest w stanie ten długi „sen” przeżyć. A raczej jak jest go w stanie przetrwać jego serce .Wprawdzie zima ma się już ku końcowi, ale naukowcom z Cal State Long Beach przy współpracy z ich kolegami z Washington State University udało się rozwiązać tą zagadkę.

Badanie prowadzone były na niedźwiedziu Grizzly, u którego hibernacja trwa od 5 do 6 miesięcy w roku. Aby mogła ona dojść do skutku konieczne jest drastyczne, ponad czterokrotne spowolnienie akcji serca zwierzęcia.  Gdyby taka sytuacja miała miejsce u człowieka, to krew wlewałaby się jednocześnie do obu przedsionków i komór, powodując znaczne rozciągnięcie ich ścian i zniszczenie mięśnia sercowego, który straciłby efektywność.  Niedźwiedzie wykształciły mechanizm, który zapobiega takiemu scenariuszowi.

W trakcie hibernacji ściana lewej komory ich serca sztywnieje, co zapobiega rozciągnięciu. Lewy przedsionek natomiast zdecydowanie obniża siłę skurczów, co chroni go przed rozerwaniem w wyniku konieczności pokonywania większego oporu komory. Ta kontrola przebiega dzięki zmianom występujących w mięśniu sercowym wariantów ciężkiego łańcucha miozyny (MyHC) z formy alfa do beta i na odwrót.

Niedźwiedzie wykształciły mechanizm fizjologiczny pozwalający przetrwać hibernację
Wariant alfa powoduje słabsze pobudzenie, a co za tym idzie słabszy skurcz mięśnia. W trakcie hibernacji, w obrębie lewego przedsionka obserwujemy wzrost ilości tego właśnie wariantu białka.  W trakcie wybudzania zwierzęcia zmianie zaczyna ulegać proporcja wariantów alfa MyHC do beta MyHC, tak, że w chwili gdy niedźwiedź wraca na wiosnę do żerowania serce pracuje już z normalną siłą.

Niedźwiedzie nie są wprawdzie najlepszym modelem do badania ludzkiej fizjologii, jednak te zmiany zachodzące podczas „snu zimowego” mogą stać się modelem do badań nad chorobami serca u człowieka. Naukowcy badają dalej, a my czekamy na wiosenne wybudzenie misiów z hibernacji.

więcej czytaj: http://www.jstor.org/doi/abs/10.1086/657589

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry