Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
Super eksperymentalna mysz

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii stworzyli mysz, która posiada biosensor w każdej komórce swojego organizmu, co pozwala na śledzenie chorobowo zmienionych komórek oraz losów leków w 3D w czasie rzeczywistym.

Wynaleziony w 2002 roku przez profesora Miki Matsuda biosensor, nazwany ‘Raichu-Rac’, imituje działanie białka Rac (jako target molecule), które odpowiada za ruch komórek w wielu typach raka. Jeżeli w/w białko znajduje się w stanie aktywności, biosensor wywołuje sygnał chemiczny i świeci na niebiesko. Nieaktywny biosensor świeci na żółto.

Naukowcy po raz pierwszy skutecznie zmodyfikowali genetycznie mysz, aby doszło do ekspresji molekuły w żywym organizmie, nie wpływając przy tym na prawidłowe funkcje komórek.

Odpowiednie techniki obrazowania pozwalają na śledzenie aktywacji białka Rac w odpowiedzi na zastosowany lek w dowolnym narządzie. Można obserwować w czasie rzeczywistym zmianę części guza z niebieskiego koloru na żółty, kiedy dociera do nich odpowiedni środek farmakologiczny, co daje odpowiedź na istotne pytania związane z zażywaniem leków – jaka duża dawka, jak często przyjmować i jak długo działa.

Mysz, która posiada fluoryzujący biosensor w każdej komórce swojego organizmu, co pozwala na śledzenie chorobowo zmienionych komórek oraz losów leków
Źródło: Wikimedia Commons, autor Rama, licencja CC BY SA 2.0 FR
Taka „specjalnie zaprojektowana”, uniwersalna mysz może być używana wielokierunkowo na – przykład w badaniach nad rozsiewem komórek nowotworowych oraz nad etiopatogenezą różnych chorób. Obecnie mysz wykorzystywana jest przez dr Heidi Welch z Babraham Institute in Cambridge w badaniach nad ruchem neurtofili.

 Piśmiennictwo:

1. Johnsson AKE. Et al. The Rac-FRET Mouse Reveals Tight Spatiotemporal Control of Rac Activity in Primary Cells and Tissues. Cell Reports, 13 Mar 2014.

2.  A versatile mouse that can teach us about many diseases and drugs. Media Release, 14 Mar 2014.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry