Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 marca 2011

Liczba komentarzy: 0
Szansa na nową terapię przeciwnowotworową?

Liczbowe i strukturalne aberracje chromosomowe to jedne z najczęstszych zmian występujących w nowotworach (szacuje się, że blisko 90% z nich jest aneuploidalnych). Wyniki opublikowane w najnowszym numerze „Cell” pokazują, że aneuploidia może stać się celem terapeutycznym.

Wiadomo bowiem, że obecność dodatkowych chromosomów powoduje stres proteotoksyczny.

Liczbowe i strukturalne aberracje chromosomowe to jedne z najczęstszych zmian występujących w nowotworach
Komórki próbują sobie z nim radzić poprzez wzmożoną aktywność systemów zwijania i degradacji białek oraz autofagocytozy. W badaniu na mysich fibroblastach embrionalnych (MEF7, ang. Mouse embryonic fibroblasts) z trisomią chromosomów 1, 13, 16 lub 19 po raz pierwszy wykazano, że komórki aneuploidalne są bardzo wrażliwe na związki powodujące dodatkowy stres proteotoksyczny i energetyczny (inhibitor Hsp90, induktor kinazy AMP). Wynika to prawdopodobnie z faktu, że systemy odpowiedzialne za utrzymywanie przy życiu komórek z aberracjami chromosomowymi są tak “przeciążone”, że nie są już w stanie sprostać dodatkowemu obciążeniu. Tang i współpracownicy zaobserwowali także, że stopień wrażliwości komórek zależał od stopnia ich uszkodzenia, im wyższy stopień aneuploidii tym silniejszy efekt antyproliferacyjny i apoptotyczny badanych związków. Obiecującym jest również fakt, że wyniki te potwierdziły się w eksperymentach przeprowadzonych na ludzkich liniach komórkowych wyprowadzonych z raków jelita grubego czy raków płuc. Możliwe więc, że badanie to stanie się zalążkiem nowej terapii skierowanej na eliminację komórek aneuploidalnych.

 

Czytaj więcej na http://www.cell.com/abstract/S0092-8674%2811%2900056-0

 

ALG

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry