Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Szansa na polepszenie funkcji poznawczych osób dotkniętych zespołem Downa

Autor wpisu

Trwa ostatni etap badań klinicznych leku, który może zwiększać funkcje poznawcze osób cierpiących na zespół Downa. Odkrycie wydaje się stanowić krok milowy w badaniach nad tą chorobą genetyczną i daje nadzieję na poprawę jakości życia dotkniętych nią osób oraz ich rodzin.

Zespół Downa, dawniej nazywany również mongolizmem, jest to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Dokładne przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że dochodzi do niej na skutek niewłaściwych podziałów komórki jajowej lub plemnika.

Chorzy wykazują obniżone zdolności poznawcze oraz lekki, bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności intelektualnej. Zagrożeni są również występowaniem innych problemów zdrowotnych, między innymi wrodzonych wad serca, zaburzeń czynności tarczycy, wzroku i słuchu oraz nawracających infekcji dróg oddechowych. Po pięćdziesiątym roku życia istnieje także duże ryzyko związane chorobą Alzheimera, czyli degeneracją ośrodkowego układu nerwowego. Po takiej diagnozie śmierć następuje po około pięciu latach. Nie jest to jednak regułą, a osoby z zespołem Downa mogą dożyć nawet siedemdziesiątki, wcześniej ukończywszy studia wyższe i znalazłszy odpowiednią pracę.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kolorado w Denver liczą na to, że dzięki swoim badaniom zdołają poprawić komfort życia chorych na zespół Downa. Większe zdolności do nauki umożliwią im lepsze dostosowanie się do wymogów społeczeństwa i pozwolą na osiągnięcie samodzielności.

W tym celu badacze wykorzystują Memantynę — lek stosowany u chorych na Alzheimera,. Memantyna jest antagonistą receptorów NMDA (kwasu N-metylo-D-asparaginowego), uczestniczących w procesach związanych z plastycznością synaps, takich jak uczenie się i pamięć. Ich patologiczne pobudzenie prowadzi do nasilonego napływu jonów wapnia do wnętrza komórek, czego następstwem jest wyzwolenia szeregu reakcji biochemicznych prowadzących do zamierania neuronów.

Przewodniczący badaniom dr Alberto Costa już w 2007 roku wykazał, że lek ten poprawia zdolności poznawcze myszy z zespołem Downa. Obecnie wypróbowuje go na 39 pacjentach, z których połowa stanowi grupę kontrolną przyjmującą placebo. Ostatecznych wyników możemy się spodziewać już za dwa lub trzy miesiące.

Jest to ogromny przełom w badaniach nad tą chorobą. Istnieją wprawdzie leki łagodzące niektóre z objawów, jednak żaden z nich nie działa na funkcje mózgu. Przyczyną jest panujące wśród ludzi przekonanie, że w tej kwestii zupełnie nic nie da się zrobić.

Jako ojciec szesnastoletniej córki z zespołem Downa, dr Costa ma nadzieję udowodnić, że tego typu podejście jest błędne. Badacz przyznaje, że prowadzi walkę z czasem. Chce znaleźć sposób, aby zatrzymać córkę na obecnym poziomie rozwoju. Miejmy nadzieję, że jego determinacja ułatwi życie wielu chorym osobom.

Źródło:

Materiały udostępnione przez Uniwersytet Kolorado w Denver.

Michalak Sławomir, Memantyna. Nowa strategia postępowania w chorobie Alzheimera, „Neurologica” 3 (2003).

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry