Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 1
Szpitalne łóżka świecą pustkami

Autor wpisu

„Dziennik Gazeta Prawna” przedstawia raport GUS dotyczący funkcjonowania szpitali.

Zgodnie z nim

wraz ze wzrostem zatrudnionych pielęgniarek i lekarzy, w Polskich szpitalach maleje liczba pacjentów. Raport ukazuje, że szpitalne łóżko jest wykorzystane średnio przez 254 dni w roku, co oznacza ni mniej, ni więcej tylko to, że przez 111 dni stoi puste.

Posiadamy dwa razy więcej łóżek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż Wielka Brytania czy Norwegia. To,  zdaniem eksperta ds. ochrony zdrowia, generuje niepotrzebne koszty.

W polskich szpitalach statystyczne łóżko przez 111 dni w roku stoi puste..
Okazuje się, że najkrócej w ciągu roku wykorzystywane są łóżka oddziałów okulistycznych ( 180 dni/rok ), a najdłużej psychiatrycznych i hematologicznych (ok.330dni). Przybyło  łóżek na najbardziej obleganych specjalizacjach, a ubyło na oddziałach dla przewlekle chorych.

Może warto zatem zastanowić się nad inteligentnymi zmianami w kwestii liczby miejsc w szpitalach? Bo jak pokazuje nam praktyka z terminami oczekiwania na łóżko szpitalne wcale nie jest tak różowo, jak ukazują statystyki. Wcale nie stoją one puste, oczekując na pacjenta „z otwartymi ramionami”.  Tylko gdzie tkwi problem?

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Na oddziałach internistycznych, onkologicznych i ginekologiczno-położniczych ciągle brak jest wolnych miejsc. Zdarza się, że pacjenci po przyjęciu na izbach przyjęć są odsyłani do innych szpitali. Być może trzeba lepiej zaplanować ilość łóżek w zależności od profilu oddziału.

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry