Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 stycznia 2013

Liczba komentarzy: 0
Szykuje się przełom w genetycznej modyfikacji organizmów dzięki CRISPR/Cas

Czy słyszeliście o mechanizmie CRISPR/Cas? Jest to prokariotyczny system ochrony przed patogenami, porównywany z eukariotycznym adaptywnym systemem immunologicznym. Co może on mieć wspólnego z mutagenezą i GMO?

CRISPR/Cas to układ enzymatyczny, działający na trochę podobnej zasadzie co eukariotyczny system wyciszania genów.  Gdy do komórki bakteryjnej wniknie DNA np. fagowe, jest ono rozpoznawane przez układ białek Cas  jako obcy i cięty na niewielkie fragmenty, a następnie wbudowywany do genomu gospodarza w odpowiednie kasety genowe CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). Fragmenty fagowe są następnie przepisywane na nić komplementarną, po czym wiążą się z białkami Cas. Takie kompleksy nukleoproteinowe rozpoznają na drodze komplementarności DNA faga przy kolejnej próbie ataku  na komórkę i prowadzą do jego unieszkodliwienia. Jest to rodzaj swoistej odpowiedź na patogen, porównywany czasami do eukariotycznych systemów nabytej odpowiedzi immunologicznej.

Od kilku lat uczeni próbują wykorzystać szlak CRISPR/Cas do celów przemysłowych: świetnym pomysłem jest uodparnianie szczepów bakterii używanych w przemyśle na inwazje fagowe, poprzez ich „immunizację” fragmentami DNA fagowego.  Oprócz tak oczywistych zastosowań, CRISPR może jednak przysłużyć się przemysłowi biotech, produkującemu bardzo zaawansowane organizmy modyfikowane genetycznie, np nowe odmiany ssacze, albo posłużyć do celów terapii genowej.

CRISPR RNA
małe fragmenty crRNA służą do ochrony komórki bakteryjnej przed inwazją fagów.

3.01.2013 ukazała się w Science praca naukowców z Chin i USA, którzy udowodnili, że odpowiednio skrojone manipulacje kompleksem CRISPR/Cas, wyizolowanym z bakterii Streptococcus pyogenes, mogą pomóc we wprowadzaniu precyzyjnych modyfikacji do genomu komórek ssaczych. Wykorzystywana została w tym celu zdolność enzymów bakteryjnych Cas do integracji wprowadzonego do komórki obcego DNA z genomem gospodarza.

Jak donoszą badacze, system modyfikacji jest bardzo wydajny, generuje mniej błędów niż używane dotychczas metody, poza tym ma unikalną własność, która pozwala na jednoczesne wprowadzanie kilku modyfikacji naraz w różne fragmenty genomu. Dzięki temu możliwe stają się większe ingerencje genetyczne, o których wcześniej nie mogło być mowy.

Czy nowy system zostanie wykorzystany na większą skalę? Według autorów jeszcze trochę czasu musi upłynąć, nim CRISPR/Cas zostanie dopracowane na tyle, by możliwa była jego komercjalizacja, wstępne rezultaty badań są jednak bardzo obiecujące. Być może za kilka lat także terapia genowa zostanie oparta o tę właśnie platformę.

Marzena Wojtaszewska

Źródło: Science Magazine

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry