Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
Targi EUROLAB 2014- relacja

Wymiana doświadczeń, wiedzy, sposobność zebrania przydatnych w pracy informacji. Takie możliwości dają często kursy i konferencje. Takie możliwości mogą też dać imprezy targowe wówczas, gdy organizator stara się zapewnić więcej niż tylko dostęp do oferty targowej wystawców. W taki sposób postępują od lat organizatorzy szesnastych już Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab.

Tegoroczna edycja targów miała miejsce w dniach 12-14 marca w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa 56c. Równocześnie odbywały się też Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab o nieco zbliżonej tematyce.

Impreza ta jest okazją do spotkania się osób zaangażowanych w powiązanych ze sobą branżach takich jak analityka medyczna, nauki o życiu, biotechnologia czy metrologia.

Tak samo jak w poprzednich latach organizator zapewnił bezpłatny dojazd ze Śródmieścia, z okolic Dworca Centralnego i Pałacu Kultury. Dla osób wcześniej zarejestrowanych, lub posiadających zaproszenia wstęp był darmowy. Zainteresowani zdobyciem punktów edukacyjnych za uczestnictwo w targach mogli ich otrzymać aż 9 za uczestnictwo w konferencjach i seminariach odbywających się podczas trwania targów. Punkty przyznawane były przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) za udział w konferencji „Diagnostyka mikrobiologiczna i nowe strategie leczenia zakażeń”, „Nowe horyzonty medycyny laboratoryjnej”, „Wyposażenie do pomiarów i badań – nadzór i eksploatacja”.

Ciekawa aranżacja stoiska Labo 24

Ciekawa aranżacja stoiska Labo 24
Źródło: opracowanie własne

W tym roku po raz pierwszy nie było katalogu wydanego w postaci książki ze spisem wystawców. Katalog był dostępny online pod adresem http://issuu.com/mttargi/docs/el_2014_issuu. Tego typu rozwiązania coraz częściej spotyka się podczas różnego rodzaju imprez. Mają one swoje zalety  – szczególnie dla organizatorów, którzy nie muszą inwestować w dość drogi druk katalogu. Z punktu widzenia uczestników internetowy katalog ma zarówno zalety jak i wady. Opinie w tej kwestii mogły się różnić wśród odwiedzających.

Latajaca reklama firmy PerkinElmer

Latajaca reklama firmy PerkinElmer
Źródło: opracowanie własne

W trakcie targów zorganizowano szereg pokazów sprzętu prezentowanego przez poszczególnych wystawców.

Podobnie jak w poprzednich latach, odbyły się konkursy dla wystawców.

Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk zdobyła firma Shim-Pol za LCMS-8050  spektrometr mas typu potrójny kwadrupol. Wyróżnienia otrzymały firmy IRtech za podręczny chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas Tridion – 9 oraz Opta – Tech za RAL Stainer – Automat do barwienia preparatów.

Stoisko firmy Shim-Pol

Stoisko firmy Shim-Pol
Źródło: opracowanie własne

Przeprowadzono również konkurs na najlepszą ofertę XVI Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2014.

W kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” zwycięzcą została firma Spectro-Lab Sp. za spektrometr NMR PicoSpin45. Wyróżnienia otrzymali Fritsch za analizator kształtu i wielkości cząstek w zakresie 20 µm do 20 mm Analysette 28 Image Sizer oraz firma  Tusnovics Instuments za automatyczny aparat do pomiaru temperatury zapłonu metodą tygla zamkniętego Eraflash.
W kategorii „Wyposażenie laboratorium” zwyciężyła firma Witko, otrzymując nagrodę za chłodnicę powietrzną Findenser™. Wyróżnienie otrzymała firma Danlab za chłodziarki RLDF / RLDG pojemności 36 i 66 litrów oraz Selvita za zintegrowany System do  Zarządzania Laboratorium – Starlims Lims  (Laboratory Information Management System).

Laureatem kolejnego konkursu – na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe Targów EuroLab  – została firma VWR International. W tym miejscu warto dodać, że było to niewątpliwie największe stoisko na tegorocznych targach.

Fragment stoiska firmy VWR International

Fragment stoiska firmy VWR International
Źródło opracowanie własne

Poza wspomnianymi już konferencjami dla diagnostów laboratoryjnych odbyły się też serie wykładów związanych z biotechnologią.

W trakcie wykładu „Czerwona biotechnologia u podstaw bioekonomii” przedstawiono zagadnienia związane z biotechnologią i biologią w obecnym stuleciu, prezentowano polskie insuliny rekombinowane, diagnostykę molekularną, a także aspekty prawne związane z biotechnologią.

W cyklu „Biotechnologia – od badań podstawowych do konstrukcji systemów analitycznych i produkcji nowych leków” pracownicy Instytut Biotechnologii Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej zaprezentowali interdyscyplinarne projekty, w których wykorzystano nowoczesne nanomateriały, grafen, białka czy kwasy nukleinowe. Efekty tych prac mogą się okazać bardzo przydatne w badaniach i diagnostyce.

O tym jak wykorzystać biotechnologię w monitorowaniu stanu środowiska naturalnego można posłuchać podczas wykładów wygłoszonych przez prelegentów z Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW.

Jeden z wykładów w cyklu „Krystalografia: ludzie i nauka”

Jeden z wykładów w cyklu „Krystalografia: ludzie i nauka”
Źródło: opracowanie własne

W większym stopniu z chemią związane były wykłady w ramach cyklu „Krystalografia: ludzie i nauka”. Prelegenci z Wydział Chemii – Centrum Badań Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN z  Krakowa omówili historię krystalografii, metody oraz historie znanych naukowców zaangażowanych w tę dziedzinę nauki. Warto dodać, że rok 2014 jest rokiem krystalografii, natomiast w ubiegłym roku obchodzona była 60. rocznica śmierci prof. Jana Czochralskiego, wybitnego chemika, twórcy szeroko na świecie stosowanej metody wzrostu kryształów nazwanej „metodą Czochralskiego”, a opublikowanej 97 lat temu. Współczesna krystalizacja jest metodą często stosowaną w badaniach białek i kwasów nukleinowych oraz ich kompleksów.

Podsumowując, tegoroczna edycja targów dostarczyła uczestnikom informacji zarówno o nowościach, dotyczących sprzętu diagnostycznego, jak i zaspokoiła osoby żądne wiedzy z zakresu prowadzonych projektów badawczych i nowości w świecie medycznym.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry