Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 lutego 2014

Liczba komentarzy: 0
Trąd naturalną konsekwencją długoterminowego pasożytnictwa

Zespół badawczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center ujawnił fakty związane z trądem – chorobą która dziesiątkowała ludzi przez stulecia.

Wydaje nam się , że trąd to przeszłość, średniowieczna kara za grzechy i problem uwydatniany tylko w filmach kostiumowych. Trąd nie jest chorobą zażegnaną. Na całym świecie wciąż odnotowuje się tysiące nowych przypadków trądu rocznie. Dzisiaj potrafimy już skutecznie leczyć tą chorobę, niemniej jednak śmiertelność jest duża, głównie ze względu na postawienie złej diagnozy i brak zastosowania leczenia. Może to być spowodowane „piętnem przeszłości” trądu. Choroba znana jest z atakowania skóry i nerwów. Może prowadzić do dużych uszkodzeń skóry, deformacji twarzy czy też niepełnosprawności i śmierci.

Do 2008 roku uważano, że jedynym gatunkiem odpowiedzialnym za wywołanie trądu jest Mycobacterium leprae. Zmieniło się to po odkryciu Mycobacterium lepromatosis przez Xiang-Yang Han.

Postawiono nową hipotezę, że trąd może być najstarszym, liczącym miliony lat, zarażeniem specyficznym dla rodzaju ludzkiego.

Potwierdzeniem hipotezy miały być następujące dowody naukowe:

1. Trąd jest chorobą dotykającą wyłącznie ludzi – nie ma tu innych gospodarzy ani rezerwuarów. Nie można hodować prątków trądu na sztucznych podłożach mikrobiologicznych.

2. Wszystkie dotychczas przeanalizowane szczepy Mycobacterium leprae, a było ich ponad 400, posiadały identyczne genomy lub były klonalnie spokrewnione. Co to oznacza? Sugeruje to, że ludzie, którzy opuścili Afrykę 100 tysięcy lat temu, przenieśli bakterie do innych zakątków świata. Oznacza to także, że prątek trądu jest nadzwyczaj stabilny w ciele ludzkim.

3. Przodek bakterii trądu zakończył swoją redukcyjną ewolucję (doszło do inaktywacji 40% genów w jego genomie) ponad 10 milionów lat temu, pozostawiając Mycobacterium leprae oraz Mycobacterium lepromatosis nieskomplikwoany genom oraz brak możliwości życia poza organizmem gospodarza.

4. Najstarszy pseudogen prątka trądu (tj. niedziałająca kopia genu) wskazuje na rozpoczęcie procesu inaktywacji genów około 20 milionów lat temu. Przypuszcza się, że był to moment, kiedy nasi przodkowie stali się gospodarzami prątków. Przestały one być samodzielne i zaczęły prowadzić pasożytniczy tryb życia.

Postawiono nową hipotezę, że trąd może być najstarszym, liczącym miliony lat, zarażeniem specyficznym dla rodzaju ludzkiego
Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC0
Badacze z University of Texas spojrzeli głębiej w patogenezę trądu, biorąc pod uwagę ewolucję ludzi, różnorodność genetyczną oraz układ odpornościowy gospodarzy. Doszli do wniosku, że choroba jest naturalną konsekwencją długoterminowego pasożytnictwa.

Piśmiennictwo:

Han XY., Silva FJ. On the Age of Leprosy. PLOS Neglected Tropical Diseases, 13 Feb 2014.

**

Zespół zapowiada badania nad odkodowaniem genomu Mycobacterium lepromatosis.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry