Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
Kiedy człowiek wynalazł ubrania?

Autor wpisu

Sukienki, spodnie, bluzki, kostiumy, Gucci, Pucci, Dolce & Gabbana – ciągle prześcigamy się w nowych trendach, tworzymy nowe kroje, modele, uciekamy się do coraz nowszych i coraz mniej praktycznych rozwiązań. I nigdy nie zastanawiamy się, od kiedy tak naprawdę człowiek postanowił założyć na siebie ubranie…

Do tej pory w wyjaśnianiu tego problemu archeolodzy byli bezradni, ponieważ zachowane materiały kopalne są niewystarczające, aby móc określić czas naszego, pierwszego przyodziania się. Jednak na pomoc w rozszyfrowaniu zagadki postanowili ruszyć genetycy. Postanowili oni zbadać jedno z bliższych człowiekowi zwierząt – wesz. Wśród wszy ludzkich są dwa podgatunki: wesz głowowa i wesz odzieżowa. Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Florydy założyli, że moment, w którym te dwa podgatunki oddzieliły się od siebie, był momentem, w którym człowiek założył ubranie.

Według badaczy człowiek po raz pierwszy założył ubranie ok 170 tys. lat temu
Wszy stanowią bardzo wiarygodny materiał badawczy, ponieważ są bardzo „wierne” swojemu żywicielowi. Charakteryzuje je trwanie przy jednym, konkretnym gatunku, a  analiza ich DNA pozwala na śledzenie zmian zachodzących w organizmach żywicielskich.

Badania wykazały, że wszy odzieżowe oddzieliły się ewolucyjnie od głowowych ok.170 tys lat temu, co pozwala przypuszczać, że człowiek po raz pierwszy założył ubranie w odpowiedzi na przedostatnie zlodowacenie. Prawdopodobnie to właśnie ubranie, wraz z umiejętnością kontroli ognia, polowania i wytwarzania narzędzi, dały człowiekowi szansę na opuszczenie Afryki i ekspansję na cały świat.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry