Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 1
Ukłon w stronę Darwina

W swoim wybitnym dziele O powstawaniu gatunków Karol Darwin przedstawił nowatorską hipotezę silnego współzawodnictwa między spokrewnionymi gatunkami. Opierała się ona na założeniu, że wysokie podobieństwo w budowie i zwyczajach zwiększa potrzebę rywalizacji o pokarm oraz schronienie. W wyniku walki o byt, jeden z gatunków zaczyna dominować i wypiera konkurenta. Naukowcy wreszcie dostarczyli dowodów na poparcie tej teorii.

Badania przeprowadzone zostały przez zespół pod kierownictwem Lin Jianga, adiunkta School of Biology, Georgia Institute of Technology. Uzyskane wyniki opublikowano w czerwcu bieżącego roku w czasopiśmie „Ecology Letters”.

Do wykonania analiz użyto dziesięciu różnych gatunków urzęsionych pierwotniaków. Zostały one wybrane ze względu na szybkie tempo rozmnażania się, które ułatwiło obserwację wielopokoleniowych zależności. Byłoby to niemożliwe w przypadku bardziej złożonych organizmów, takich jak rośliny, czy zwierzęta. Mikroorganizmy połączono w pary, sporządzono także kontrole składające się z pojedynczych gatunków. Razem wykonano 167 prób, które następnie umieszczono w sztucznych ekosystemach o jednolitych i ustalonych warunkach (mikrokosmosach). Różnorodność dostarczanego pokarmu umożliwiła pierwotniakom zajęcie odrębnych niszy ekologicznych.

Przed wykonaniem badań sporządzono drzewa genealogiczne wszystkich mikroorganizmów. Dokonano także pomiarów wielkości ich otworów gębowych, gdyż cecha ta w znaczący sposób wpływa na prędkość i selektywność pobierania pokarmu. Podejrzewano, że stanowi ona główny czynnik przekładający się na eksploatację podobnych zasobów i powstawanie konkurencyjnych zależności pomiędzy gatunkami. Zbierane przez dziesięć tygodni próbki, umożliwiły badaczom oszacowanie zagęszczenia pierwotniaków w każdym z mikrokosmosów.

Uzyskane wyniki wykazały, że wszystkie odizolowane mikroorganizmy przetrwały aż do końca eksperymentu. Jednakże, w ponad połowie doświadczeń obejmujących pary gatunków, występowała wyraźna dominacja jednego z nich, która w końcu doprowadzała do wyginięcia konkurenta. Naukowcy odkryli, że częstotliwość i szybkość procesu wykluczenia była wyraźnie większa pomiędzy blisko spokrewnionymi pierwotniakami. Ponadto, rozwój rywala był tym mocniej ograniczany, im bliższe były powiązania filogenetyczne obu gatunków. Zbliżone rozmiary otworów gębowych pozwalały na mniej dokładne oszacowanie tych zależności, co sugeruje, że również inne cechy mogą być istotnymi wskaźnikami występowania konkurencji.

Po ponad półtora wieku zyskaliśmy zatem silny dowód popierający teorię Darwina. Nie zadowala on jednak naukowców, którzy mają nadzieję, że ich praca zapoczątkuje dalsze badania w tym kierunku.

Anna Kurcek

Karol Darwin

Literatura:

Karol Darwin. O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli o utrzymaniu się doskonalszych ras w walce o byt, Warszawa 1955.

Cyrille Violle, Diana R Nemergut, Zhichao Pu and Lin Jiang, Phylogenetic limiting similarity and competitive exclusion, „Ecology Letters” (2011)

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Dziś przeczytałam, że jesteśmy wyrzutkami ewolucji, bo wszystkie wybitne jednostki szły na wojnę i ginęli, a odpady zostawały w domu. Tylko pytanie czy byli tak bardzo wybitni skoro ginęli:P

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry