Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 kwietnia 2011

Liczba komentarzy: 0
UOKiK nałożył ponad milion złotych kary na NFZ

Ponad milion złotych kary musi zapłacić  Narodowy Fundusz Zdrowia  za faworyzowanie kontrahentów już wcześniej współpracujących z Funduszem. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w tej sprawie.

Sąd orzekł, że NFZ nadużył pozycji dominującej ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne

W lipcu 2009 roku UOKiK uznał, że NFZ dokonał nadużycia swojej pozycji  przy ustalaniu kryteriów oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. NFZ faworyzował dotychczasowych kontrahentów, gwarantując im dodatkowe punkty w ramach oceny ofert i utrudniając w efekcie wygranie konkursu nowym podmiotom. UOKiK nałożył wówczas na NFZ karę w wysokości 1 145 512 zł, a sam Fundusz został wezwany do zaniechania stosowania tego typu praktyk.

NFZ skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. W liczącym około 20 stron uzasadnieniu Fundusz wnosił o uchylenie decyzji lub jej zmianę, oraz zwrot kosztów postępowania sądowego.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy Sądzie Okręgowym w Warszawie oddalił w całości odwołanie NFZ.

— Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył pozycji dominującej ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes Urzędu — podkreślił rzecznik prasowy UOKiK.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” zaznaczył z kolei, że obecnie NFZ nie przyznaje już dodatkowych punktów dla dotychczasowych kontrahentów. Wyraził również nadzieję, że zasądzona kara będzie przeznaczona na ochronę zdrowia.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry