Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Usidlić komórkę

Autor wpisu

Opracowano nowy, efektywniejszy sposób separacji komórek z użyciem pola elektrycznego. Technika ta, dzięki swojej łagodności, pozwala na dłuższe utrzymywanie przy życiu prowadzonych hodowli oraz umożliwia selektywne indukowanie procesów różnicowania się komórek.

Mianem kultury komórkowej (ang. cell culture) określa się procesy prowadzone in vitro i mające na celu utrzymanie przy życiu, namnażanie oraz wykorzystywanie komórek pochodzących z organizmów żywych. Tego typu hodowle znalazły zastosowanie zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i w przemyśle biotechnologicznym, m.in. przy produkcji leków, związków organicznych i wektorów wirusowych.

Warunki i sposób prowadzenia kultury zależą od typu hodowanych komórek. Niektóre z nich, przykładowo te pochodzące z krwioobiegu, mogą być przechowywane w płynnym medium, tworząc tzw. kultury zawiesinowe. Większość komórek budujących tkanki stałe tworzy jednak linie adherentne, to znaczy wymagające obecności specjalnego podłoża, umożliwiającego im wzrost i różnicowanie się.

Jednym ze znanych sposobów wychwytywania i separacji komórek jest technika wykorzystująca zjawisko ruchu cząstek dielektrycznych pod wpływem niejednorodnego pola elektrycznego, czyli tak zwana dielektroforeza (DEP). Grupę komórek umieszcza się w płynnym środowisku o niskim przewodnictwie elektrycznym, na przykład w rozpuszczonej w wodzie sacharozie. Następnie komórki poddaje się działaniu pola elektrycznego, które przyciąga je do pobliskiej powierzchni. Zanim do tego dojdzie, muszą one jednak spędzić od dwudziestu do trzydziestu minut w płynnym środowisku i w związku z tym zostają poważnie osłabione. Wynikająca z tego krótka żywotność utrudnia przeprowadzanie eksperymentów.

Ta powszechnie stosowana metoda separacji została niedawno udoskonalona przez grupę badawczą z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii (ang. National Institute of Standards and Technology, NIST). Nowa technika wykorzystuje hybrydowe nośniki zbudowane z polielektrolitu posiadającego swój własny, przyciągający komórki, dodatni ładunek elektryczny oraz z naturalnego białka zwanego fibronektyną, która pomaga przetrwać przylgniętym już komórkom. Dzięki tym modyfikacjom pozostają one zawieszone w płynnym roztworze jedynie przez około cztery minuty, a ich żywotność po takim zabiegu zwiększa się o około tydzień.

Nowa technika może się okazać bardzo cenna podczas indukowania selektywnego różnicowania się komórek, co ułatwi przeprowadzanie badań nad sposobami ich wzajemnego komunikowania się i rozwoju. Obecnie trwają już prace nad poznaniem roli, jaką w procesie filtrowania toksyn z krwioobiegu odgrywają poszczególne typy komórek budujących wątrobę. Ma to istotne znaczenie w analizach toksykologicznych.

Literatura:

Reyes Darwin R., Hong Jennifer S., Elliott John T., Gaitan Michael, Hybrid Cell Adhesive Material for Instant Dielectrophoretic Cell Trapping and Long-Term Cell Function Assessment, Langmuir 27 (2011), s. 10027–10034.

Opracowano nowy, efektywniejszy sposób separacji komórek z użyciem pola elektrycznego.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry