Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 31 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
Wątroba z probówki

Autor wpisu

Tym, co od lat spędza sen z powiek transplantologów, jest hodowla organów do przeszczepów in vitro. Ciągle podejmowane próby, które spełzały na niczym przez mnożące się trudności.  Jednak opublikowany na łamach styczniowego numeru Acta Biomaterialia artykuł, rozbudza na nowo nadzieje na sukces. Naukowcy z Rice University i Baylor College of Medicine (BCM) dokonali wspólnie odkrycia, które pozwoli pokonać największą dotychczasową trudność – znaleźli sposób na ukrwienie hodowanych tkanek, a tym samym na ich przeżycie.

Brak naczyń krwionośnych w hodowlanych tkankach ograniczał dotąd ich wzrost do grubości maksymalnie kilkuset mikrometrów. Jeśli nowatorska metoda nie zawiedzie możliwa stanie się hodowla tkanek dowolnej grubości.

Już niebawem hodowla narządów in vitro może stać się rzeczywistością.
Naukowcy stworzyli sztuczne naczynia krwionośne, które można umieścić w hodowanych tkankach. Jako podstawę ich budowy użyto glikol polietylenowy, który w sztucznych naczyniach pełnić ma rolę substancji międzykomórkowej. Po 10 latach badań udało się  stworzyć z niego, z czynnika wzrostu (PDGF-BB) oraz z komórek budujących naczynia krwionośne w naszym organizmie, hydrożelową strukturę zdolną do wzrostu i rozwoju wraz z hodowaną tkanką.  Zaimplantowanie specjalnie przygotowanego hydrożelu do mysiej tkanki pozbawionej unaczynienia, pozwoliło na rozwój w jej obrębie w pełni funkcjonalnych naczyń krwionośnych. Ponadto wynaleziona przez zespół BCM metoda „litografii dwu-fotonowej” daje możliwość kontroli kierunku i tempa rozwoju komórek naczyń przy pomocy fotonów światła.

Kolejnym etapem prac ma być próba umieszczenia tkanek w ludzkich modelach tkankowych. Badania te wspierane są przez organizacje: National Science Foundation oraz National Institutes of Health. Wszyscy z niecierpliwością wyglądają ostatecznych rezultatów, które mogą przynieść przełom, na który wszyscy od lat czekają.

Wiecej czytaj: http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B7GHW-50W80WK-2&_user=10&_coverDate=01%2F31%2F2011&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=5b8f0316641142972232beccf5d98ffb&searchtype=a

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry