Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 1
Wszechobecne alergeny

Autor wpisu

Alergeny są wszędzie wokół nas. Gdzie się nie obrócimy, nasz organizm narażony jest na substancje mogące wywołać reakcje uczuleniowe. Izotiocyjaniany, które są jednymi ze związków najczęściej wywołujących alergie (naturalnie występującymi w wielu warzywach), używane są również przy produkcji licznych przedmiotów codziennego użytku.

Naukowcy z Instytutu Chemii na Uniwersytecie w Gothenburgu odkryli, że  występujący powszechnie w lateksowych przedmiotach N,N-dienylotiomocznik, stanowi jeden z najczęstszych i najtrudniej identyfikowalnych alergenów. Reakcja uczuleniowa jest w tym wypadku wywołana przez izotiocyjanian powstały na skórze w wyniku kontaktu z dienylotiomocznikiem. Ponieważ lateks obecny jest w wielu przedmiotach codziennego użytku (nawet w podkładkach pod mysz komputerową lub stabilizatorach i ochraniaczach na kolana), ekspozycja na ten alergen jest bardzo powszechna.

Jeśli jesteś alergikiem uważaj na rękawiczki z latexu, używaj innych!
Testy przeprowadzone przez naukowców polegały na podaniu pacjentom cierpiącym na alergie próbki izotiocyjanianów wyzwalanych pod wpływem kontaktu z lateksem. Okazało się, że większość z nich odpowiedziała na ten test reakcją uczuleniową.

Jest to nowatorska metoda diagnostyczna, która skupia się na reakcji na substancję czynną wyzwoloną podczas kontaktu z alergenem. Są to badania, które mogą pozwolić na wyeliminowanie z przedmiotów powszechnego użytku, substancji powodujących wytworzenie czynnych alergenów na skórze. Pozwolą też na zwiększenie efektywności leczenia, gdyż dopiero znajomość substancji czynnej (wytworzonego na skórze izotiocyjanianu) pozwala na zastosowanie prawdziwie skutecznej terapii antyalergicznej.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Są zawody, w których wzrasta ryzyko wystąpienia alergii. Przykładowo personel laboratoryjny narażony jest na ciągły kontakt z lateksem, dzięki nieodzownym rękawiczkom lateksowym:)
  Na szczęście istnieją alternatywy – rękawiczki nitrylowe.

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry