Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Wszechstronny glukometr

Diabetycy, przy całej masie nakazów i zakazów, posiadają pewien przywilej, a mianowicie swoje glukometry mają stale przy sobie. Już niebawem zmodyfikowane wersje tych urządzeń umożliwią pomiar stężenia innych substancji, nie tylko cukru, we krwi.

Chemicy z University of Illinois, Li Huey Tan, Yu Xiang i Yi Lu. opracowali nowatorską procedurę pomiaru stężenia substancji przy użyciu doskonale znanych diabetykom glukometrów. Metoda detekcji sama w sobie nie jest nowa, jednak do tej pory, nigdy nie stosowano jej w małych przenośnych urządzeniach. Do pomiaru wykorzystywane są krótkie, immobilizowane cząsteczki DNA, które łączą się z poszukiwanymi składnikami krwi, uwalniając tym samym inwertazę (enzym katalizujący przekształcanie się cukru w glukozę) w ilościach proporcjonalnych do stężenia mierzonej substancji. Następnie, bazując na swoich pierwotnych funkcjach, glukometr podaje stężenie wykrytej glukozy, a zatem stężenie cząstek wykrytych przez sensory DNA.

Do tej pory podobny sposób pomiarów był wykorzystywany w laboratoriach. Powiązanie go z badaniem stężenia cukru, pozwoliło na wyrzucenie całej aparatury badawczej i spakowanie wszystkiego do niewielkiego urządzenia jakim jest glukometr.

Za pomocą zmodyfikowanych glukometrów będzie można robić podstawowe badania krwi, wykrywać w niej obecność leków, ale nie tylko. Autorzy metody twierdzą, że umożliwia ona także badanie wody i jedzenia.

Zespół z Illinois za cel postawił sobie skrócenie procedury do jednego etapu i spopularyzowanie swoich dokonań. Futurystyczna wizja kilkuminutowych badań w domowym zaciszu przybliża się co raz bardziej.

 

Marta Danch

 

Źródło: Physorg.com

Wielu cukrzyków stale nosi przy sobie glukometr
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry