Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 lutego 2013

Liczba komentarzy: 0
Wyhodowano pierwszy sztuczny enzym białkowy in vivo

Istnieje już sporo polipeptydów, których strukturę zaprojektowano komputerowo i zsyntezowano w laboratorium. Jednakże nikt wcześniej nie podjął się próby odtworzenia ewolucji enzymu w próbówce.

To co narodziło się w próbówce badaczy z University of Minnesota można nazwać „żelkową ligazą” – badacze opisują ją jako bardzo dynamiczny, „drgający” enzym, który przeprowadza reakcję ligacji cząsteczek RNA.  Struktura nowego białka nie posiada klasycznych elementów beta-harmonijki ani alfa-helis, jest raczej otwarta i oscylując wokół dwóch kationów metali łączy ze sobą końce cząsteczek RNA.

Tworzenie enzymu de novo było oparte nie na poznanych regułach tworzenia domen białkowych, których używają algorytmy bioinformatyczne, ale na kreowaniu losowych łańcuchów aminokwasowych a następnie selekcji in vitro tych, które spełniały założone przez badaczy kryteria.  Następnie wybrane, najlepsze cząsteczki były dopracowywane w losowy sposób i znowu poddawane selekcji pod kątem zdolności do katalizy.

Burckhard Seelig, koordynator projektu, twierdzi że dzięki zastosowanemu przez jego zespół podejściu nie ograniczają ich sztywne reguły stosowane obecnie podczas projektowania białek in silico, dzięki czemu mogą wygenerować zupełnie nowe aktywności enzymatyczne i zupełnie nowe struktury. Luźna, drgająca pętla, która wykazuje aktywność ligazy jest bardzo „pierwotnym”, niezbyt wydajnym enzymem, pokazuje jednak, jak mogły wyglądać „prehistoryczne” enzymy, na bardzo wstępnym etapie ewolucji życia na Ziemi.

Marzena Wojtaszewska

Źródło: University of Minnesota

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry