Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
Wykład profesora Durka o interfejsach mózg-komputer

Czy można odczytywać ludzkie myśli? Jak zbudować interfejs mózg-komputer i w jaki sposób można go wykorzystywać? Co zrobić, aby „technologie przyszłości” stały się dostępne dla osób najbardziej ich potrzebujących?

Gościem X Festiwalu Nauki był prof. dr hab. Piotr Jerzy Durka z Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który w środę 26 marca br. wygłosił wykład „Przyszłość jest już dziś, tylko nierówno rozłożona – interfejsy mózg-komputer, technologie asystujące i wolne oprogramowanie”.

IMG_2898

–  Gdy Europie leczenie pacjenta wymaga zaawansowanych technologii, jak np. użycie rezonansu magnetycznego, po prostu zleca się badania. W tym samym czasie szczytem marzeń dla niepełnosprawnych w Afryce jest wózek inwalidzki – mówił prof. Durka.

Interfejsy mózg-komputer, która pozwalają odczytywać fale mózgowe bez użycia mięśni czy ruchu gałek ocznych mogą służyć nie tylko do zabawy, czy gier. – Najczęściej wymienianym zastosowaniem tych urządzeń jest zapewnienie komunikacji pacjentom żyjącym w piekle na Ziemi zwanym stanem zamknięcia (np. osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym). Dzięki tej technologii chorzy mogą komunikować się z otoczeniem, kształcić i rozwijać swoje pasję. Problem w tym, że jest niezwykle kosztowne, a większą dostępność zapewni obecnie tylko udostępnianie ich na zasadach Wolnego Oprogramowania – tłumaczył słuchaczom prof. Durka.

IMG_2894

IMG_2890

Szczegółowe informacje na temat osiągnięć i działalności prelegenta znajdują się na stronie www.durka.info

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry