Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 listopada 2010

Liczba komentarzy: 0
Z fluorescencją w krainie mitochondriów

Badacze z National Health and Environmental Effects Research Laboratory z Chapel Hill w Karolinie Północnej, na łamach Environmental Health Perspectives, opublikowali informacje dotyczące wieloletnich obserwacji procesów zachodzących w trakcie degeneracji mitochondriów pod wpływem czynników chorobotwórczych i środowiskowych. Badacze opracowali nowatorską technikę opartą na fluorescencji, pozwalającą na śledzenie zachodzących w komórce zmian w czasie rzeczywistym, co rzuca zupełnie nowe światło na dotychczas obserwowane reakcje.

W komórkach poddanych działaniu toksycznego dla mitochondriów związku umieszczono trzy typy cząsteczek fluorescencyjnych: święcące w obecności nadtlenku wodoru oraz dwa rodzaje pełniące rolę czujników uszkodzenia mitochondrialnego. Wyniki eksperymentów okazały się zaskakujące dla badaczy. Wbrew oczekiwaniom opartym na dotychczas posiadanej wiedzy, w pierwszej kolejności aktywność fluorescencyjną wykazały cząsteczki pełniące rolę markerów uszkodzenia mitochondrialnego, a dopiero później uaktywniły się markery obecności nadtlenku wodoru. Pozwala to wnioskować, że wbrew temu, co dotychczas sądzono, to nie nadtlenek wodoru odpowiada za procesy destrukcji mitochondriów, ale jego wydzielanie jest konsekwencją rozpoczętego procesu degeneracji.

Badania nad odkrytym zjawiskiem są w toku, jednak na pewno nowatorska technika obserwacji stanie się rewolucją w dziedzinie obrazowania molekularnego w medycynie. Odkrycie może rzucić nowe światło na leczenie wielu chorób neurodegeneracyjnych.

Więcej czytaj:

http://ehp03.niehs.nih.gov/article/fetchArticle.action?articleURI=info%3Adoi%2F10.1289%2Fehp.118-a304a

e.c.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry