Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 30 listopada 2010

Liczba komentarzy: 2
Zabawa statystyką w onkologii – Salon24.pl

Na portalu publicystycznym Salon24 znaleźliśmy bardzo ciekawy artykuł –„Zabawa liczbami, czyli jak produkuje się dobre wyniki w onkologii”.

Jakie są realia badań klinicznych i manipulacji wynikami – cała branża (w przeciwieństwie do chorych) doskonale wie. Dobrze, ze onkolodzy zaczynaj o tym mówić publicznie.

Przeczytajcie koniecznie: http://lubczasopismo.salon24.pl/ewli-e-zdrowie/post/254745,zabawa-liczbami-czyli-jak-produkuje-sie-dobre-wyniki-w-onkologi

Manipulacja statystykami w onkologii to sprawa powszechna
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Spostrzeżenia jak najbardziej prawdziwe, ale tekst napisany tendencyjnie. Część z zabiegów „statystycznych” służy ujednoliceniu grupy chorych w badaniu klinicznym i jest jak najbardziej uzasadnione -non-compliance i bardzo podeszły wiek to rozsądne kryteria wykluczające pacjenta z opracowania wyników badania skuteczności leku. Przeżycie 5-letnie jako kryterium skuteczności działania leku w nowotworach złośliwych o krótkim OS i EFS też wcale nie jest jakimś zakłamaniem czy zafałszowaniem (tym bardziej że taki punkt końcowy badania zawsze jest akcentowany w opracowaniach!).

  Nie bronię interesów koncernów, ale nie podobało mi się jednostronne ujęcia tematu. Mimo że jest wiele prawdy w tej notce, raczej jest to kiepski sposób na przedstawienie zagadnienia potencjalnym pacjentom. Na pewno za to ucieszy miłośników teorii spiskowych „Big Pharma”, którzy garściami mogą czerpać z tego tekstu.

 2. 2

  Popieram przedmówczynię. Mimo wielu faktów, podanych przez Salon24, artykuł rzeczywiście jest bardzo stronniczy. Muszą przecież istnieć pewne kryteria wykluczenia. Niestety zdarza się, że fakty, a tym samym liczby, są naciągane i dostosowane do własnych potrzeb.
  Jednakże nie oznacza to, ze każdy koncern nadzorujący/wykonujący badania kliniczne manipuluje wynikami.

 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry