Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 września 2011

Liczba komentarzy: 5
Zabójcza czekoladka

Kilka nadprogramowych kawałków czekolady to nie tylko mała chwila przyjemności i co najwyżej parę dodatkowych centymetrów w biodrach — nadmiar tłuszczu w diecie powoduje powstawanie toksycznego dla komórek środowiska. Naukowcy wyodrębnili ważnego w tym procesie udziałowca: pewien rodzaj RNA, któremu wcześniej przypisywano wyłącznie rolę w modyfikacji innych cząsteczek RNA. Możliwe, że przez blokowanie jego działania uda się walczyć z toksycznością tłuszczu, prowadzącą do niewydolności serca i nerek w chorobach związanych z zaburzeniami metabolizmu.

Zawsze ilekroć sobie odrobinę pofolgujemy, tkanka tłuszczowa, czyli podstawowe centrum zapasów organizmu stara się wymiatać każdą zbędną cząsteczkę tłuszczu z układu krwionośnego. Przy współcześnie bardzo powszechnej wysokotłuszczowej diecie nie jest jednak wykonalne wyłapanie wszystkiego, w efekcie czego we krwi krąży nadmiar tłuszczu. Lipidy mogą powodować stres i następujące w jego wyniku zaburzenia metabolizmu wewnątrzkomórkowego oraz ekspresji genów, doprowadzające komórkę do samobójstwa. Na większą skalę takie zjawisko kończy się poważnym uszkodzeniem nerek i serca.

Na początku lipca w magazynie Cell Metabolism zespół naukowców prowadzony przez Jean Schaffer, kardiologa z Washington University w St. Louis obwieścił, że udało się im zidentyfikować pojedynczy gen, który może być w dużej mierze odpowiedzialny za śmierć spowodowaną efektem toksycznym tłuszczów. Fragment genu, znanego jako rpL13a, koduje małe jąderkowe RNA (snoRNA). Głównym zadaniem tego rodzaju cząsteczek jest modyfikowanie innych kwasów rybonukleinowych.

Dowodem udziału snoRNA w śmierci komórkowej indukowanej wysokim poziomem tłuszczów było doświadczenie, w którym naukowcy dodali badane snoRNA do komórek z niefunkcjonalnym genem rpL13a. Doprowadziło to do śmierci komórkowej. Inne doświadczenia wskazują, że wysoki poziom tłuszczu wzmagał produkcję snoRNA kodowanych przez ten gen, a blokowanie ich działania zmniejszało częstość apoptozy. Po fluorescencyjnym wyznakowaniu snoRNA okazało się, że przemieszcza się ono do cytoplazmy, a nie pozostaje w jądrze, jak tego oczekiwano. Odkrycie rzuca nowe światło na naturę cząsteczek snoRNA, udowadniając, że spełniają one więcej zadań, niż dotychczas podejrzewano.

Badania amerykańskich naukowców otwierają nowe perspektywy metod zapobiegania fizjologicznym uszkodzeniom związanym z cukrzycą i otyłością, dają także do zrozumienia, że snoRNA mają swój udział w regulowaniu śmierci komórkowej, a nawet mogą pełnić więcej zaskakujących funkcji.

Martyna Franczuk

Źródła:

ScienceMag.

Schaffer Jean E. et. al.Small Nucleolar RNAs U32a, U33, and U35a Are Critical Mediators of Metabolic Stress, „Cell Metabolism”, Vol. 14 (2011), s. 33-44.

Jedzenie czekolady niekoniecznie musi być zdrowe
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 5

 1. 1

  zaraza, zaraz – a czemu czekoladka?:> czuję, że muszę bronić jej honoru!!!

  6 lat temu profil
 2. 2

  Oczywiście czekolada ma wiele niezaprzeczalnych zalet! 🙂 Ale ma też wysoką zawartość tłuszczu, a jej pozorna niewinność sprawia, że ładujemy go w siebie zdecydowanie za dużo. Apoptoza z udziałem snoRNA zachodzi w przypadku nadmiaru tłuszczu, więc to samo można spokojnie powiedzieć o fast-foodach, potrawach smażonych na głębokim tłuszczu itp. Czekolada po prostu jest najwdzięczniejszym uosobieniem 🙂

  6 lat temu profil
 3. 3

  i tak z niej nie zrezygnuję:)

 4. 4

  Ależ dziewczyny, o rezygnacji nie ma mowy! 🙂 Tylko o… umiarze 🙂

  6 lat temu profil
 5. 5

  Hihihi, a ja chetnie zrezygnuję z czekolady 😀 Mam jakiś czekoladowy wstręt i muszę byc na prawdę w skrajnej sytuacji braku cukru w organizmie bym w siebie wpakowała choć kostkę

  6 lat temu
 6. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry