Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Zdecydowany jak komórka macierzysta

Komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolny, jeden z 226 (lub 250, w zależności od źródła) typów komórek, które tworzą organizm. Wyniki ostatnich badań w McMaster University pokazują jednak, że komórka macierzysta od momentu powstania dokładnie wie, w komórkę jakiej tkanki ma się przemienić i uparcie do tego dąży. Mało tego, potrafi wyrazić swoje niezadowolenie, gdy coś pomiesza jej szyki.

Do niedawna w gronie badaczy zajmujących się komórkami macierzystymi panowało przekonanie, że każda komórka macierzysta do pewnego momentu ma szereg możliwości specjalizacji. Dodatkowo twierdzono, że wszystkie komórki macierzyste, które składają się na przyszły organizm, pozostają aktywne w takim samym stopniu, (w przybliżeniu) w tym samym czasie.

Specjalizacja konkretnych komórek pluripotencjalnych, jest ściśle powiązany ze sposobem upakowania DNA w komórce. Organizację nici DNA na histonach, wykrywają przystosowane do tego białka błonowe i to one kierują komórkę na konkretną drogę rozwoju. Co więcej, jeśli komórka przekształci się w z góry zaplanowaną tkankę, powstanie z niej do pięciu razy więcej komórek w przypadku krwi i nawet do dwunastu razy więcej w przypadku neuronów, niż gdyby daną komórkę sztucznie „przeprogramować” na inny typ. Takie wnioski wysunęli w swojej ostatniej publikacji o komórkach macierzystych tworzących krew i połączenia nerwowe Mick Bhatia i jego zespół z McMaster University.

Badania nad molekularnymi podstawami organizacji komórek macierzystych pozwalają na dokładniejsze planowanie metod leczenia oraz kolejnych eksperymentów, których przecież co dzień wykonuje się w instytutach na całym świecie setki, jeśli nie tysiące. W Stem Cell and Cancer Research Institute zespół Bhatia planuje kolejne badania, tym razem na komórkach tworzących skórę.

Jak widać, komórki macierzyste są uparte i zdeterminowane w działaniu. Jakiekolwiek zmiana z góry zaplanowanych celów, skutkuje dużo mniejszą ilością podziałów. Bhatia podsumowuje to zjawisko: „Możesz zmusić komórkę, która miała dać początek neuronom, by zaczęła dzielić się w komórki krwi, tak jak możesz zmusić turystę, by zamiast na Jamajkę pojechał na Alaskę. Zrobi to, ale nie będzie bardzo szczęśliwy”.

 

Źródło:

1. Oryginalna publikacja: Cell

2. Bezpłatny skrót: Science Daily.

Marta Danch

Ludzka komórka macierzysta
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry