Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Zdrowie się nie opłaca

Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w reklamach, aby utrzymać klientów i przekonać nowych, że tylko pigułka właśnie tej, a nie innej firmy pomoże na wszystkie dolegliwości. Aby zachować zdrowie (czy może raczej: złudzenie zdrowia), najlepiej wykupić cały zestaw leków zamiast ograniczać się tylko do jednego.

W ostatnim FORUM ukazał się przedruk z niemieckiego Süddeutsche Zeitung. Artykuł o dość wymownym tytule „Zdrowi z urojenia”, porusza problem chorób, a raczej nadwrażliwości ludzi. Współczesny świat bogaty jest w przeróżne dolegliwości. Będąc złośliwym, można by nawet powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie, a firmy farmaceutyczne zacierają ręce i liczą zyski.

Autor tekstu, Werner Bartens, za najbardziej opłacalne uważa graniczące nieraz z hipochondrią obawy ludzkie, stanowiące istną żyłę złota. „Na wszelki wypadek” ludzie zostawiają niebotyczne kwoty w aptekach oraz poddają się często całkiem niepotrzebnym zabiegom. Czasem powodem jest brak podstawowej wiedzy, a niekiedy wręcz przeciwnie; to jej nadmiar powoduje napady paniki i doszukiwanie się poważnych przyczyn w błahych dolegliwościach.

„Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedostatecznie przebadani.” Ten cytat kończy nie tylko artykuł Bartensaa, można go znaleźć dość często w ironicznych opracowaniach dokonań medycyny. Wyolbrzymione dolegliwości nakręcają rynek, a nadmiar medykamentów, które co dzień się zjada, prędzej czy później mogą faktycznie doprowadzić do poważnych schorzeń. Z drugiej strony uporczywe twierdzenie, że wszyscy lekarze są źli, a w aptece chcą nam zaszkodzić też nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Polecam Waszej uwadze najnowsze FORUM (pełny tekst po polsku tylko w papierowym wydaniu). Temat warty jest tego, aby poświęcić mu chociaż jeden jesienny wieczór.

Branża farmaceutyczna jest drugą najbardziej dochodową branżą na świecie

 

Marta Danch

Pełna wersja w oryginale: Süddeutsche Zeitung

.
 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry