Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 grudnia 2013

Liczba komentarzy: 0
Zmiany w rozporządzeniu MZ w sprawie specjalizacji diagnostów

W dniu 20 grudnia 2013 roku MZ podpisał Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych!

O zmianę wnioskowała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL), Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Parę spraw związanych ze specjalizacją m.in. z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym Diagnostów Laboratoryjnych (PESDL) uległo zmianie. Wymieniamy niektóre z nich. Całość dokumentu można przeczytać tutaj.

1. PESDL będzie składał się z dwóch części – teoretycznej w formie testu, przy minimalnej ilości dopuszczonych do egzaminu diagnostów równej 20 osób, lub ustnej, gdy chętnych jest poniżej 20 oraz praktycznej. Wcześniej  egzamin dzielił się na część testową, egzamin praktyczny i ustny.

2. Wprowadzono dwie nowe dziedziny specjalizacji – laboratoryjną genetykę sądową oraz laboratoryjną toksykologię sądową.

3. Zmiana terminu przystąpienia do egzaminu końcowego – diagnosta laboratoryjny nie jest już ograniczony 12 miesięcznym terminem przystąpienia do PESDL od momentu ukończenia specjalizacji. Obecnie diagnosta, który nie przystąpił do PESDL w wyznaczonym terminie lub uzyskał wynik negatywny egzaminu może przystąpić do niego w innej sesji egzmaminacyjnej. Jeżeli diagnosta zda jedną z części egzaminu to jest ona uznawana w sześciu kolejnych sesjach egzaminacyjnych.

4. Wydłużono czas stażu pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym, niezbędny do rozpoczęcia specjalizacji – do 2 lat

5. Zmieniono cenę PESDL – prawdopodobnie obniży się ona ze względu na redukcję ilości części egzaminu – z 700 zł na 450 zł

Niestety nie uwzględniono w Rozporządzeniu umieszczenia na stronie internetowej CEM pytań egzaminacyjnych po zakończeniu PESDL!

Jest to smutną wiadomością dla osób specjalizujących się, ale niestety można było to przewidzieć.

Doczekaliśmy się kilku zmian dotyczących specjalizacji diagnostów laboratoryjnych
Źródło: opracowanie własne
Najbliższy egzamin specjalizacyjny odbędzie się wg dotychczasowych przepisów, ale termin składania wniosków na sesję wiosenną został przedłużony do 31.01.2014.

Piśmiennictwo:

Rozporządzenie MZ  z dnia 20 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry